Nowa ustawa daje lepszą ochronę turystom wyjeżdżającym z biurami podróży - konferencja PIT

2018-05-16

Turystyka to w tej chwili jedyna branża usługowa, która w takim stopniu chroni prawa konsumenta – podkreślał prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski w trakcie konferencji prasowej PIT Wakacje z gwarancją. Nowa ustawa daje lepszą ochronę turystom wyjeżdżającym z biurami podróży. U jej podstaw leży zwiększenie ochrony praw konsumenta, zatem klienci wyjeżdżający z organizatorem turystyki mogą czuć się bezpiecznie.

PIT2

1 lipca wchodzi w życie Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Stanowi ona wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 z dnia 25 listopada 2017 r. Wprowadzenie nowych przepisów jest reakcją na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku turystycznym, jakimi są m.in.: poszerzanie się kanałów dystrybucji, dostosowywanie ofert do indywidualnych potrzeb podróżnych czy możliwość łączenia przez podróżnych różnych usług turystycznych.

Co zmienia nowa ustawa

Więcej informacji, jasny przekaz
Ustawa wprowadza nowe zasady realizacji przez organizatora turystyki obowiązku informacyjnego wobec podróżnych przed zawarciem umowy.

Bezpiecznie i z gwarancjami – nie bój się o swoje pieniądze
Wprowadzono usprawnienie systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności organizatora oraz procesu likwidacji skutków niewypłacalności.

Czy Twój wyjazd podlega ochronie ustawy?
Niektóre imprezy turystyczne zostały wyłączone spod zakresu stosowania ustawy, czyli nie podlegają ochronie – dowiedz się jakie.

Wakacje idealne – a co jeśli nie?
W razie niezgodności w realizacji umowy, ustawa wydłuża z 2 lat do 3 lat okres przedawnienia roszczeń oraz wprowadza mechanizm rozwiązywania sporów polubownie.

Pełne zabezpieczenie – tylko z biurem podróży
Organizując podróż samodzielnie, znaczną część ryzyka związanego z rezerwacją i pobytem bierzemy na siebie. Tylko wakacje zakupione u legalnie działającego organizatora pozwalają – w świetle nowych przepisów – zagwarantować pełne bezpieczeństwo finansowe i spokój w trakcie wymarzonych wakacji.

Najważniejsza zmiana to objęcie regulacją podmiotów, których dotąd nie obowiązywała ustawa o usługach turystycznych. Od wejścia w życie nowej ustawy przepisami objęci będą wszyscy, którzy organizują imprezy turystyczne lub ułatwiają nabycie powiązanych usług turystycznych (z pewnymi wyłączeniami). Oznacza to zwiększoną ochronę turystów wyjeżdżających na wakacje z biurami podróży.

Turystyka to w tej chwili jedyna branża usługowa, która w takim stopniu chroni prawa konsumenta. Dzięki wprowadzeniu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i nowej ustawie klienci mają 100-procentowe zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności biura podróży. Klient powinien jednak przed zakupem wakacji sprawdzić, czy wybiera organizatora działającego legalnie, bo tylko taki wybór zapewni mu pełne bezpieczeństwo finansowe – podkreśla Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. – Cieszy też fakt, że coraz więcej polskich turystów wybiera biuro podróży jako organizatora wypoczynku. Świetne wyniki branży za zeszły rok, jak i dane rezerwacji na lato 2018 pokazują, że czeka nas kolejny boom turystyczny, z którego korzystać będą polscy turyści, ale i organizujące ich wypoczynek biura podróży– dodaje prezes PIT.

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail