Ekoturystyka w emiracie Dubaj

2018-12-03

Ultranowoczesna architektura, zdobycze technologii, wszechobecny luksus – to oczywiste skojarzenia związane z Dubajem. W emiracie są także miejsca zupełnie inne; spokojne, niezmienione od lat, blisko natury i daleko od współczesnej cywilizacji. Aby poznać jak emirat wyglądał sprzed boomu naftowego, sprzed ery wieżowców i autostrad – trzeba wybrać się do Hatta.

Hatta Wadi Hub Hatta Drop in

Ta śródlądowa enklawa emiratu dubajskiego leży ok. 90 minut jazdy od miasta Dubaj. Coś w sam raz dla poszukiwaczy przygód i wielbicieli przyrody. Magnesem są malownicze krajobrazy, puste przestrzenie, cisza, chłodniejszy klimat. Mieszkańcy metropolii i turyści znajdują tu ucieczkę od zgiełku, egzotykę i możliwość obcowania z naturą. To także ważne miejsce do poznania kultury i historii regionu. W tym celu trzeba odwiedzić Hatta Heritage Village – najstarszą wioskę dziedzictwa kulturowego w ZEA. Zrekonstruowano w niej tradycyjne chaty beduińskie, które budowano z użyciem naturalnych składników, można by rzec z tego, co pod ręką: glina, kamienie, liście, gałęzie i pnie drzew palmowych.  Na terenie skansenu odtworzono życie codzienne, udostępniono liczne eksponaty wyposażenia wnętrz. W sąsiedztwie znajdują się dwie wieże obronne, meczet, stary cmentarz.  Można zwiedzać i słuchać opowieści przewodnika.

Okolica jest świetnym terenem dla aktywnych turystów, którzy mogą tu chodzić po górach, wybrać się na safari, jeździć na rowerach (na miejscu działa wypożyczalnia rowerów górskich), podziwiać dziką naturę i… słynną tamę (deszcze na pustyni potrafią zamienić suche koryta w rwące rzeki).

Nowe atrakcje

Niedawno otwarto tu nowe atrakcje:  kompleks rekreacyjny: Hatta Wadi Hub (wypożyczania rowerów górskich, strzelanie z procy, łucznictwo, skoki spadochronowe, ścianki wspinaczkowe, most linowy, tyrolka, trampoliny dla dzieci i dorosłych, spływy kajakowe, piesze wycieczki po regionie), Hatta Drop-in (pierwszy w Azji park zjeżdżalni i skoczni wodnych), a także Hatta Zorbing (zabawa w przezroczystych kulach). Biuro Hatta Adventures organizuje wędrówki po malowniczych zakątkach parku narodowego. Podczas wycieczki, turyści mogą skosztować regionalnych produktów i potraw, sprzedawanych przez lokalnych przedsiębiorców z Hatta.

Za rozwój infrastruktury odpowiedzialna jest znana grupa deweloperska Meraas. Jej prezes  

– Abdulla Al Habbai powiedział: "Meraas przebudowuje ten region, aby zaoferować odwiedzającym możliwość doświadczenia autentycznej kultury ZEA i obcowania z naturalnym, wiejskim krajobrazem. Ponadto nasze projekty umocnią pozycję Hatta jako wiodącego ośrodka dla ekoturystyki w tej części świata. Ważna jest też dla nas edukacja przyrodnicza i podnoszenie świadomości ekologicznej wśród przyjezdnych”.

Hatta Sedr Trailers

Blisko natury

Podróżnicy, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta mają do dyspozycji schroniska Hatta Damani i przyczepy Hatta Sedr Trailers, położone w malowniczym otoczeniu przyrody. Hatta Damani Lodges oferuje trzy różne typy zakwaterowania. Znajdują się one w sąsiedztwie Hatta Wadi Hub, dzięki czemu wszystkie atrakcje są na wyciągnięcie ręki. Z kolei turyści decydujący się na nocleg w ekskluzywnych przyczepach Hatta Sedr Trailers mają do  dyspozycji jeszcze obiekt gastronomiczny, prywatny taras, miejsce na ognisko i sprzęt do grillowania. Z przyczep roztacza się  widok na urokliwe brzegi Tamy Hatta.

Nowe atrakcje w rejonie Hatta  to świetna wiadomość .  Jest o tym przekonana Leila Ben Arfi, prezes biura podróży Best Reisen Group, jednego z największych organizatorów wyjazdów do ZEA. -  „Coraz częściej klienci pragną doświadczyć czegoś więcej niż „must see”, chcą odwiedzić miejsca niezadeptane i być blisko natury. Wyjazd w góry Hatta może być wspaniałą przerwą podczas zwiedzania Dubaju, swego rodzaju przyrodniczym oddechem. Turkusowe wody tamy, dzika przyroda, rustykalne noclegi i najnowsza infrastruktura sportowa czynią ten teren naprawdę atrakcyjnym dla aktywnych turystów” – twierdzi Leila Ben Arfi.

Hatta Wadi Hub Hatta Twin Zipline 

Projekty przyszłości

Najnowszą atrakcją zaproponowaną przez Meraas będzie Riad Hattaczyli hotel butikowy, którego budowa zacznie się w przyszłym roku. Ma dostarczyć autentycznych doznań oraz możliwości obcowania z lokalnym dziedzictwem. Dla twórców ważne jest, aby każdy gość czuł tu sielankową, domową atmosferę. Przestronne pokoje z widokiem na wewnętrzne ogrody, prywatne małe baseny, restauracje serwujące dania kuchni lokalnej oraz spa i łaźnia turecka – to tylko kilka z hotelowych udogodnień.

Meraas współpracuje również z władzami Dubaju przy kilku innych projektach. Wspólnie rewitalizują zabytkową wioskę, tak by jeszcze mocnej podkreślić lokalne dziedzictwo i tradycje oraz wesprzeć rynek lokalnych przedsiębiorców w rozwijaniu własnej działalności gospodarczej i uzyskaniu zrównoważonego źródła dochodów. Razem także opracowują plan ochrony akwenów. Główną ideą, która przyświeca realizowanym projektom jest utrzymanie środowiska przyrodniczego w stanie nienaruszonym, ochrona lokalnego ekosystemu oraz angażowanie lokalnej społeczności.

Alina Woźniak

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail