Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Malbork wciąż oblegany i magiczny

Zamek w Malborku należy do najbardziej rozpoznawalnych zabytków w naszym kraju. Do tego poza swoją historyczną atrakcyjnością, miejsce przyciąga turystów ciekawą ofertą imprez, wśród których największe to Oblężenie Malborka i Magic Malbork.

 rt 2019 06ea 11

  W lipcu odbędzie się jubileuszowe Oblężenie Malborka. Po raz dwudziesty organizowana jest jedna z największych imprez historycznych w Polsce. Malbork ponownie stanie się średniowieczną stolicą państwa krzyżackiego, które przygotowuje się do obrony przed atakami wojsk polsko-litewskich. W ciągu trzech dni na własne oczy przekonasz się tu, jak wyglądało życie przed wiekami. Oblężenie Malborka jest jednym z ważniejszych wydarzeń w historii miasta. Klęska zakonu krzyżackiego w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. zmusiła rycerzy odzianych w białe płaszcze z czarnym krzyżem do obrony stolicy przed wojskami dowodzonymi przez polskiego króla Władysława Jagiełłę i księcia litewskiego Witolda. O tym, co działo się pod murami krzyżackiej twierdzy sześć wieków temu, opowiadają inscenizacje przygotowywane przez Urząd Miasta Malborka. Pierwsza rekonstrukcja oblężenia Malborka odbyła się w 2000 r., choć pomysł na zrekonstruowanie tych wydarzeń pojawił się wcześniej. – Wiele osób za pomysłodawcę uważa Franciszka Borzycha, znanego malborskiego przewodnika i germanistę. Do pomysłu kilkakrotnie przymierzały się bractwa rycerskie – wspomina Ewelina Ewertowska, prezes Stowarzyszenia Anno Domini 1410, które organizowało pierwsze edycje Oblężenia Malborka. – Niewątpliwie impulsem do rozpoczęcia konkretnych działań było wydanie w 1999 r. książki Mieczysława Haftki, wicedyrektora Muzeum Zamkowego, o zamkach krzyżackich. To na jej podstawie scenariusz pierwszej imprezy napisał Andrzej Iwanowski. 15 stycznia 2000 r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w siedzibie przewodników malborskich. Uczestniczyło w nim wiele osób reprezentujących różne grupy, instytucje i organizacje. Wtedy też podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Anno Domini 1410. Wtedy jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy, że tworzy się impreza, która na kolejne lata stanie się wizytówką turystyczną Malborka.

 

rt 2019 06ea 12

 

Potyczki rycerzy, ostrzał artyleryjski, ale też losy zwykłych ludzi oglądają goście z całego świata. Tylko w ubiegłym roku Oblężenie Malborka podziwiali obywatele Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Rosji. – Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań naszych gości, dlatego przykładamy wielką wagę do...


Wydanie: 6/2019, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności