Krzemionki – na liście UNESCO

2019-07-08

Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego – bo tak brzmi oficjalny wpis jest 16. miejscem i jednocześnie pierwszym polskim stanowiskiem archeologicznym z naszego kraju na tej prestiżowej liście.

Krzemionki J Haun

fot: J. Hałun (CC BY-SA 4.0)

Wpis obejmuje: „Osiedla górnicze, jamy i szyby górnicze, chodniki w kopalniach, komory, a także komory wsparte na filarach. Sieć ponad 4000 szybów o głębokości dochodzącej do 9 m połączonych siecią chodników i komór.”

Oficjalnie umieszczono Krzemionki na liście podczas 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która zebrała się w Baku.

Polski wniosek o wpisanie Krzemionek Opatowskich złożono jesienią 2018 roku, choć procedura przygotowawcza rozpoczęła się znacznie wcześniej.

Umieszczenie na tej liście jest dużym impulsem promocyjnym dla danego obiektu i zazwyczaj skutkuje gwałtownym wzrostem ruchu turystycznego. Poprzednim obiektem z naszego kraju, który wpisano na listę były kopalnie i tere wokół nich w Tarnowskich Górach.


Polecamy

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail