Ceny imprez sezonu letniego 2019 – teraz i przed rokiem

Niemal wszędzie drożej, z wyjątkiem Tunezji. Wyższe niż rok temu ceny dotyczą nawet ofert last minute – wynika z comiesięcznej analizy współwłaściciela firmy TravelData

rt 2019 07ha 23

  Jak co miesiąc, przedstawiamy porównanie cen imprez turystycznych. Jako że sezon jest już w pełni, można na ich podstawie zacząć wyciągać ogólniejsze wnioski dotyczące całego sezonu. W lipcu w tabeli zdecydowanie przeważały odcienie koloru czerwonego, co świadczy o znacznym wzroście średnich cen wycieczek wobec takiego samego okresu poprzedniego roku. Taką tezę potwierdza największy z przedstawianych w 10 zestawieniach dla tego sezonu roczny wzrost cen dla 15 przedstawianych kierunków, który wyniósł już 216 zł. W pięciu poprzednich miesiącach średnie ceny rosły odpowiednio o 106, 68, 93, 25 i 23 zł, a w zestawieniach wcześniejszych notowano spadki o 44, 35 i 14 zł. We wszystkich tych wypadkach była to sytuacja całkowicie inna niż w zestawieniach z okresu szczytu poprzedniego sezonu, czyli z września, sierpnia, lipca 2018 r., kiedy ceny wykazywały zdecydowane spadki odpowiednio o 125, 123 i 280 zł. W tej edycji materiału – tak jak w kilku wcześniejszych – zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian cen w stosunku do zestawień ubiegłorocznych, czyli od największych spadków do największych wzrostów. Jest to kolejność podyktowana zmianami atrakcyjności cenowej danego kierunku z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Sezon droższych ofert last minute

Generalnie rzecz biorąc, roczne zmiany cen wycieczek wykazują w tym sezonie silny trend wzrostowy w miarę przybliżania się do terminu wyjazdu. W badaniu cen 11 lipca ceny ogółu imprez z datami realizacji w pierwszym tygodniu sierpnia, czyli obejmujących również wyjazdy do hoteli trzy- i pięciogwiazdkowych, wzrosły średnio o 184 zł. Dla dat wyjazdów o miesiąc wcześniejszych, czyli w pierwszym tygodniu lipca, średni roczny wzrost cen wyjazdów z takim samym wyprzedzeniem (trzy tygodnie) wyniósł 357 zł, a dla czerwcowych last minute był on jeszcze większy i wyniósł około 500 zł. Tak silne wzrosty są w dużej mierze efektem echa głębokich spadków cen w ubiegłym sezonie i stanowią powrót do bardziej obiektywnych poziomów cen wycieczek opartych na kosztach hoteli, przelotów lotniczych, usług na miejscu i kosztach funkcjonowania organizatorów. 

Bułgaria – najmniejszy wzrost cen last minute

Pierwsze pięć miesięcy poprzedniego sezonu Bułgaria rozpoczęła zwyżkami cen rok do roku od 3 do 93 zł. W kolejnych miesiącach, czyli od marca do sierpnia, zostały one zastąpione spadkami o średniej skali od 15 do 79 zł, z wyjątkiem czerwca, w którym ceny wzrosły o 40 zł. Ten sezon letni Bułgaria rozpoczęła rocznymi wzrostami cen wycieczek, które w pierwszych trzech miesiącach wyniosły średnio 22, 59 i 27 zł. W styczniu i lutym odnotowano niewielkie zniżki o 9 i 11 zł, ale już w marcu i kwietniu wystąpiły istotne wzrosty, przypadkowo taką samą wielkość 84 zł, w maju i czerwcu o 59 i 106 zł, a w lipcu skala zwyżek zmniejszyła się do 73 zł. Na ostatni spadek cen miało zapewne wpływ ponowne zwiększenie konkurencyjności oferty największego gracza na tym kierunku, czyli biura TUI Poland. 

Kanary – ceny po raz pierwszy wyższe niż przed rokiem

Poprzedni sezon letni Wyspy Kanaryjskie rozpoczęły od umiarkowanych zwyżek cen w ujęciu rocznym średnio o 31 i 21 zł, po czym w pierwszym kwartale 2018 r....Andrzej Betlej

Wydanie: 7/2019, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail