Województwo mazowieckie jest jednym z tych, które wydają się pozornie znane, jednak ich potencjał turystyczny daje wciąż duże możliwości. Dzięki systematycznym działaniom udaje się regionowi powoli wychodzić z cienia Warszawy.
Stolica jest zarówno atutem, jak i obciążeniem Mazowsza. Z jednej strony, tak silny i duży ośrodek jest magnesem przyciągającym turystów, inwestorów, z drugiej – odciąga ich od innych miejsc położonych w sąsiedztwie.
Z Warszawą, nie obok
O tym, jak bardzo Warszawa dominuje w turystycznym krajobrazie, mówią dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące noclegów udzielonych zagranicznym turystom. W 2018 r. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych zlokalizowanych na terenie woj. mazowieckiego skorzystało prawie 1,6 mln turystów zagranicznych (o 2,7 proc. więcej niż w roku poprzednim). W omawianym okresie cudzoziemcy stanowili 29,8 proc. wszystkich turystów korzystających z noclegów w woj. mazowieckim. Jednak zdecydowana większość z nich (94,4 proc.) wybrała obiekty zlokalizowane na terenie regionu warszawskiego stołecznego. Jest to związane z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, którą dysponuje m.st. Warszawa oraz z dobrą dostępnością komunikacyjną, głównie dzięki połączeniom lotniczym i kolejowym. Cudzoziemcy odwiedzający stolicę stanowili 85,9 proc. turystów zagranicznych przybyłych do woj. mazowieckiego. Patrząc na te dane, trzeba jednak uwzględnić kilka elementów, które nieco osłabią kontrast. Pierwszy z nich to fakt, że wielu cudzoziemców przebywających w Warszawie robi wypady do bliżej położonych atrakcji. Drugi zaś dotyczy turystyki krajowej. Otóż Warszawa sama w sobie stanowi doskonałą bazę turystów szukających wypoczynku i atrakcji w najbliższym sąsiedztwie. I to w połączeniu z trendem poszukiwania nowych, niebanalnych wrażeń, który panuje wśród europejskich turystów, jest największym atutem Mazowsza. Doskonałe skomunikowanie z krajem i zagranicą dzięki dwóm międzynarodowym portom lotniczym oraz połączeniom kolejowym i drogowym plus duży ośrodek w centrum stwarzają duże możliwości rozwoju turystyki. Na szczęście dziś zarówno Warszawa, jak i region dostrzegają możliwości, jakie daje współpraca tych dwóch podmiotów. W ostatnim czasie podpisano porozumienie między Warszawską Organizacją Turystyczną a Mazowiecką Organizacją Turystyczną w zakresie współdziałania w promocji w branży MICE. Jest to pierwsze tego typu porozumienie między regionalną a lokalną organizacją turystyczną mające na celu pozyskiwanie wydarzeń MICE. Zakłada ono wspólne budowanie bazy kontaktów, przesyłanie zapytań planistów, wzajemną promocję ofert i wsparcie w pozyskiwaniu członków.
Wielki aquapark na początek
Duże inwestycje są potwierdzeniem potencjału turystycznego województwa. Jedną z wyjątkowo medialnych...