Thomas Cook nadal z problemami

2019-09-21

Turystyczny gigant Thomas Cook potwierdza, że po rozmowach z bankami musi znaleźć dodatkowe 200 milionów funtów by zachować płynność finansową. Informacje o tym napłynęły w kilka dni, po ułożeniu się z bankami, oraz głównym udziałowcem chińskim funduszem Fosun.

cook

Plan zakładał miedzy innymi przejęcie przez Fosun kolejnych udziałów w części touroperatorskiej oraz przez banki w liniach lotniczych. Okazuje się jednak, ze firma nadal potrzebuje około 200 mln, by zachować płynność i móc regulować bieżące zobowiązania.

Kłopoty najstarszego biura podróży ciągną się od wielu lat. Wielu ekspertów jako jedno ze źródeł kłopotów skazuje brak umiejętności dostosowania się do zmieniającej się struktury rynku. - Obecne nieszczęścia Thomasa Cooka potęguje przyspieszenie wzrostu liczby konsumentów w zakresie rezerwacji online. Wartość brytyjskiego rynku sprzedaży podróży w Internecie wzrośnie o 6,3 proc. między 2019 a 2020 r. I 8,4 proc. między 2020 a 2021 r. To stawia touroperatora w obliczu rosnącej konkurencji – komentuje Johanna Bonhill-Smith, analityk GlobalData.

Akcje niegdyś potężnej firmy od pięciu lat, czyli od czasu gdy firma znajduje się w ciężkich kłopotach systematycznie spadają. Ostatnio osiągnęły wartość 3,42 pensa za akcję. W efekcie skumulowana wartość rynkowa wynosi zaledwie 50 mln. funtów.

 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail