Ceny imprez sezonu letniego 2020 teraz i przed rokiem

W tym roku czołowe biura podróży kolejny raz rozpoczęły sprzedaż ofert na sezon letni 2020 rekordowo wcześnie i przedstawiły częściowe oferty już w sierpniu. Dlatego w tym wydaniu „Rynku Turystycznego” możliwe staje się inauguracyjne, ale już dość reprezentatywne porównanie cen oferowanych na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku Polaków dla sezonów lato 2019 i 2020 oraz wyciągnięcie z tej nowej sytuacji pierwszych wniosków.

 

 rt 2019 10a 22

  Założenie reprezentatywności wspiera fakt, że w niniejszym zestawieniu bierze udział już prawie 2,5 tys. hoteli, podczas gdy w samym szczycie sprzedaży liczba ta oscyluje w granicach 3,5 tys. obiektów. Występują też w nim pełne lub niemal pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Jest to korzystna zmiana w porównaniu z sezonem ubiegłym, gdy o tej porze nie było jeszcze ofert niektórych touroperatorów, z głównym organizatorem wycieczek na kierunkach greckich, biurem Grecos, na czele. W obecnym porównaniu, tak jak stałym standardzie porównań z wcześniejszych sezonów, na potrzeby zestawienia przyjmowano ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia, czyli w okresie między 3 i 9 sierpnia 2020 r., który jest bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Jak łatwo dostrzec, tak jak w większości zestawień z ubiegłego sezonu, począwszy od marca i kwietnia 2019 r., a zwłaszcza ze szczytu sezonu, obecna tabela jest zdominowana przez różne odcienie czerwieni, które oznaczają, że ceny wyjazdów są znacząco wyższe od poziomów z roku poprzedzającego. Z tą sytuacją koresponduje średni wzrost cen dla 15 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem, który wyniósł w tym zestawieniu 143 zł, co jest wielkością znacząco różną od tej z października 2018 r., kiedy wzrost cen wyniósł jedynie 21 zł. Ten ostatni był z kolei nieodległy od sytuacji na jesieni 2017 r., gdy średnia zmiana cen w stosunku do wcześniejszego sezonu była nieznaczna. Wówczas wyniosła ona (w listopadzie 2017 r.) jedynie minus 2 zł. Przypomniano dane z listopada, gdyż porównanie cen z października nie byłoby adekwatne ze względu na znacznie późniejsze wprowadzanie do sprzedaży ofert przez czołowych organizatorów w tamtym okresie. W tej edycji materiału – tak jak dla porównań sezonów lato 2018 i 2019 – zastosowano odwrotne uporządkowanie rocznych zmian cen dla pięciu wiodących kierunków niż w zestawieniach z lat wcześniejszych, czyli od największych spadków do największych wzrostów. Ponieważ w nowym sezonie 2020 na żadnym z takich kierunków nie odnotowano spadku średnich cen wycieczek, to na razie uporządkowanie przebiega od wzrostów najmniejszych do największych. Jest to kolejność podyktowana zmianami atrakcyjności cenowej danego kierunku z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Wyspy Kanaryjskie – na razie ceny rosną najwolniej

Poprzedni sezon lato 2019 Wyspy Kanaryjskie rozpoczęły – jako jedyny z najważniejszych kierunków letnich wyjazdów Polaków – spadkami średnich cen w ujęciu rocznym, które od października do czerwca wyniosły 96, 168, 175, 103, 99, 266, 186, 139 i 91 zł. W lipcu, sierpniu oraz wrześniu nastąpiła jednak zdecydowana zmiana trendu i...Andrzej Betlej Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 10/2019, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail