Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
  Perła Warmii

Lidzbark Warmiński to jedno z najstarszych miast Warmii z zabytkami i walorami przyrodniczymi i realizowanymi kolejnymi inwestycjami w infrastrukturę turystyczną, ważne miejsce na turystycznej mapie regionu.

 

 rt 2019 12a 10

 

Sama Warmia jest obszarem, który ma duży potencjał turystyczny. Jest tu wspaniała przyroda, jeziora, barwna historia wraz z jej pamiątkami, do tego region jest stosunkowo dobrze skomunikowany i ma rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Lidzbark Warmiński doskonale potwierdza tę tezę. Miasto może poszczycić się wszystkimi wymienionymi wcześniej walorami, nie przypadkiem nazywane jest Perłą Warmii. Lidzbark usytuowany jest w dolinie dwóch rzek: Łyny i Symsarny. W pobliżu miasta znajdują się urokliwe jeziora. Na lubiących ciepłe kąpiele czekają Termy Warmińskie. Sieć szlaków turystycznych zachęca do wędrówek pieszych, spływów kajakowych czy wycieczek rowerowych. Przez miasto przebiega największy polski szlak rowerowy – Green Velo. Ponadto w ciągu roku odbywają się tu liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe. 

Historyczne miejsce

Patrząc tylko na listę słynnych postaci, które przewinęły się przez miasto lub były z nim związane, miłośnik historii może dostać zawrotu głowy. Kopernik, biskup Krasicki, generał Dąbrowski czy Napoleon Bonaparte – to tylko niektórzy z nich. Jednak oferta turystyczna miasta to o wiele więcej niż pamiątki po słynnych postaciach historycznych. Prawa miejskie Lidzbark uzyskał już w 1308 r. Był przez długi czas siedzibą biskupów warmińskich, wśród których było wiele wybitnych postaci. Do tej grupy należał Sylwiusz Piccolomini, który został papieżem jako Pius II. Jednak chyba najbardziej znanym z biskupów był Ignacy Krasicki – poeta, pisarz. Innym duchownym, który pracował w Lidzbarku, był nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik, który właśnie w tym warmińskim mieście napisał „Commentariolus” („Mały komentarz”), przedstawiający hipotezy dotyczące ruchu niebios. Samo miasto...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 12/2019, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail