Historia doskonałą atrakcją turystyczną

Muzea zajmujące się historią od dawna przestały być nudnymi placówkami wypełnionymi szklanymi gablotami kryjącymi zakurzone eksponaty. Dziś w zdecydowanej większości z nich znajdziemy ciekawie opowiedziane historie opakowane w multimedia.

rt 2020 08a 15

W tym nietypowym sezonie muzea, jak wiele innych miejsc, firm i usług musiały zawiesić działalność. Jednak po zmniejszeniu obostrzeń i powrotu turystów złapały wiatr w żagle. Turyści, spędzający wakacje przeważnie w kraju, tłumnie ruszyli zwiedzać muzea rozrzucone po całym kraju. Rocznice przypadające w tym roku, tak jak w poprzednich latach, sprzyjają najwyraźniej poznawaniu historii. Oczywiście pandemia i związane z nią obostrzenia wpłynęły znacząco na zasady działania wszystkich placówek. Dlatego postanowiliśmy zapytać przedstawicieli kilku muzeów historycznych, jak dziś funkcjonują i co obecnie oferują zwiedzającym. 

Muzeum Historyczne w Sanoku ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok

Wśród licznych wydarzeń upamiętniających setną rocznicę Bitwy Warszawskiej warto odnotować przygotowaną przez Muzeum Historyczne w Sanoku wyjątkową wystawę czasową. Pomyślana jako hołd dla bohaterów 1920 r., kładzie istotny akcent na regionalny, sanocki wkład w zwycięstwo nad bolszewicką nawałą. W narrację wpleciono bowiem sylwetki żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich – uczestników kampanii 1920 r., kawalerów orderu Virtuti Militari wsławionych szczególnie w bitwie nad Niemnem (dzień bitwy – 23 września – stał się w okresie międzywojennym świętem pułkowym, celebrowanym szeroko w Sanoku). Wystawa przywołuje również 64 uczniów Sanockiego Gimnazjum Męskiego, którzy odpowiedzieli na apel Rady Obrony Państwa, wzywający młodzież pod broń. Smakowity wątek stanowią wreszcie pamiątki po Stanisławie Beksińskim, żołnierzu armii Hallera, a prywatnie ojcu wybitnego malarza – Zdzisława. O wartości wystawy stanowią jednak w pierwszym rzędzie eksponaty – oryginalne artefakty wojny polsko-bolszewickiej. Składają się na nie militaria, odznaczenia Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, legitymacje, unikatowe fotografie frontowe, propagandowe plakaty, wreszcie dzieła malarstwa batalistycznego poświęcone Bitwie Warszawskiej. Nie zabrakło nawet dzieł Wojciecha Kossaka, które wydatnie podnoszą doznania artystyczne. Wystawa prezentowana będzie do końca roku, a na jej kanwie edukatorzy Muzeum Historycznego przeprowadzą cykl lekcji muzealnych, adresowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich. 

rt 2020 08a 16

Muzeum Emigracji w Gdyni ul. Polska 1, 81-339 Gdynia

Muzeum Emigracji w Gdyni jest ponownie dostępne dla zwiedzających, po tymczasowym wstrzymaniu działalności związanym z pandemią koronawirusa. Dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa zwiedzającym wprowadzono nowe procedury zgodne z zaleceniami sanepidu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wystawę stałą mogą wejść wyłącznie osoby zdrowe. Po wejściu do budynku należy zasłonić usta i nos, zgodnie z ogólnymi wytycznymi – maseczką, przyłbicą lub chustą. Przed wejściem na wystawę stałą obowiązuje dezynfekcja rąk płynem, który jest dostępny na miejscu. Liczba osób mogących jednocześnie przebywać w salach wystawowych została zredukowana do 70. Zwiedzający są wpuszczani w pięciominutowych odstępach. Odstępstwem w tym przypadku są rodziny. W czasie zwiedzania rekomendowane jest zachowanie 2 m odstępu od pozostałych osób przebywających na wystawie oraz unikanie kontaktu z powierzchniami dotykowymi. Podczas zakupu biletów oraz w księgarni preferowana jest płatność kartą. Do odwołania wstrzymano możliwość korzystania z audioprzewodników oraz z szatni. W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających, Muzeum Emigracji w Gdyni realizuje plany programowe na drugie półrocze. Już 6 sierpnia odbędzie się „Koncert z widokiem na świat” z udziałem zespołu Coals. Wydarzenie odbędzie się na tarasie Dworca Morskiego, skąd rozpościera się widok na gdyński port. We wrześniu planowane jest otwarcie wystawy czasowej „Carboland”, poświęconej historii emigracji Polaków do pracy w kopalniach we Francji i Belgii w I połowie XX wieku. Zarówno podczas wernisażu, jak i innych wydarzeń towarzyszących zostaną wprowadzone nowe procedury uczestnictwa. W grudniu, jak co roku, muzeum obchodzić będzie urodziny Dworca Morskiego, które w tym roku uczczone zostaną publikacją słuchowiska. – Widzimy, że nasze działania, mimo obecnej sytuacji, cieszą się zainteresowaniem odbiorców. Wynika to zapewne z głębokiej potrzeby uczestnictwa w życiu kulturalnym po długim okresie izolacji. Muzeum jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów z Polski i zagranicy. Zależy nam, żeby osoby, które nas odwiedzają, czuły się bezpieczne i mogły swobodnie korzystać z naszej oferty. Goście bez zastrzeżeń dostosowują się do aktualnego regulaminu zwiedzania, a muzeum ponownie staje się miejscem spotkań – komentuje Kaja Długosz z działu PR i marketingu Muzeum Emigracji w Gdyni. 

rt 2020 08a 17

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami”

ul. Wacława Nałkowskiego 17, 05-200 Wołomin Wiosna tego roku okazała się wielkim zdumieniem dla muzeów. Któż by pomyślał, projektując budżet na 2020 r. lub ustalając plan pracy, że wszystko ulegnie tak radykalnym zmianom, i to już w pierwszym kwartale roku. Muzeum im. Nałkowskich jest małą placówką, której działalność, a tym...Opr. Andrzej Jarczewski

Wydanie: 8/2020, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail