Interesująco, uroczo i blisko Brandenburgia

Położony przy granicy z Polską land oferuje wiele możliwości wypoczynku. Są tu wspaniałe zabytki, dzika przyroda, liczne rzeki i jeziora. Krótko mówiąc, wszystko, czego potrzebuje turysta.

rt 2020 09a 15

Trzeba stwierdzić, że mało jest regionów, które oferują tak różnorodne atrakcje tak wysokiej klasy na swoim terenie. Można tu łatwo przeplatać aktywny wypoczynek refleksjami nad historią czy podziwianiem sztuki na najwyższym poziomie, by wszystko zakończyć w SPA. Do tego wszystko to znajduje się tuż za polską granicą. I choć czasem można odnieść wrażenie, że Brandenburgia pozostaje nieco w cieniu Berlina (który, choć leży w Brandenburgii, formalnie jest osobnym landem), to może właśnie teraz jest okazja, by z tego cienia wyszła, a nawet na marce Berlina i jego dobrych połączeniach komunikacyjnych skorzystała. Liczne szlaki kajakowe czy rowerowe zaczynają się na przedmieściach miasta, co bardzo zwiększa ich dostępność. Land z punktu widzenia turystyki podzielono na 12 regionów: Havelland, Fläming, Uckermark, Märkish- -Oderland, Dahne-Seengebiet, Odra- -Szprewa, Szprewald, Dolne Łużyce, Elbe-Elster-Land, Ruppiner Land, Prignitz, Barnimer Land. 

Zabytki, kultura

Samo wyliczenie zabytkowych obiektów, pałaców zajęłoby sporo miejsca. Sztandarowym obiektem jest oczywiście stolica Brandenburgii – miasto rezydencja – Poczdam. Jego wspaniałe zabytki znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wpis od jego umieszczenia na liście był rozszerzany i w ten sposób dziś rozciąga się na terenie wynoszącym około 500 hektarów i obejmuje 150 rozmaitych budowli. Sam w sobie jest więc niezwykłą atrakcją wywierającą ogromne wrażenie: barokowe i klasycystyczne budowle we wspaniałej oprawie parkowej. Warto pamiętać, że to właśnie w Poczdamie znajduje się słynny most Glienicke (Glienicker Brücke), który łączy to miasto z Berlinem, a który w czasach zimnej wojny był miejscem wymiany schwytanych agentów między krajami bloku wschodniego i zachodniego. Sceny z wymiany na moście znalazły się w niejednym filmie, a nawet bywał on tytułowym bohaterem, jak choćby w filmie Stevena Spielberga „Most szpiegów” z oscarową rolą Marka Rylance'a. Okolica jest zresztą atrakcyjna dla miłośników kina nie tylko z tego powodu. Również w Poczdamie mieści się studio filmowe Babelsberg. To najstarsze i największe takie studio w Europie. Co ważne, od marca do października tamtejsze miasteczko filmowe jest dostępne dla zwiedzających, można więc obejrzeć niemieckie Hollywood. Oczywiście Poczdam, choć jest jednym z najsłynniejszych w Brandenburgii, jest także...Zbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 9/2020, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail