Turystyka międzynarodowa wciąż na trajektorii spadkowej

Turystyka międzynarodowa zanotowała spadek ruchu o 70 proc., a ograniczenia w podróżowaniu mają wpływ na wszystkie regiony świata.

rt 2020 10a 25

Ograniczenia dotyczące podróżowania wprowadzone w odpowiedzi na pandemię COVID-19 wciąż mocno uderzają w turystykę globalną, a najnowsze dane Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) wskazują na 70-procentowy spadek liczby podróży międzynarodowych w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 r. 

Lato nie uratuje roku

Według najnowszego Światowego Barometru Turystycznego UNWTO, liczba przyjazdów zagranicznych spadła o 81 proc. w lipcu i 79 proc. w sierpniu, tradycyjnie w dwóch miesiącach roku z największym ruchem i szczycie sezonu letniego na półkuli północnej. Spadek do sierpnia oznacza o 700 mln mniej przyjazdów w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. i przekłada się na utratę 730 mld dol. przychodów z eksportu z turystyki międzynarodowej. To ponad osiem razy więcej niż straty poniesione w wyniku światowego kryzysu gospodarczego i finansowego w 2009 r. Po stopniowym otwieraniu granic Europa odnotowała stosunkowo mniejsze spadki w lipcu i sierpniu (odpowiednio -72 proc. i -69 proc.). Ożywienie było jednak krótkotrwałe, ponieważ ograniczenia w podróżowaniu i zalecenia zostały ponownie wprowadzone w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Z kolei, Azja i Pacyfik zanotowały największe spadki, wynoszące aż 96 proc. w obu miesiącach, co jest efektem zamknięcia granic w Chinach i innych głównych kierunkach w regionie. – Ten bezprecedensowy spadek ma dramatyczne konsekwencje społeczne i gospodarcze oraz zagraża milionom miejsc pracy i przedsiębiorstw – ostrzegł sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvili. – To pokazuje pilną potrzebę bezpiecznego wznowienia turystyki w odpowiednim czasie i w skoordynowany sposób – podsumował szef UNWTO. 

Wszyscy pod kreską

Wszystkie regiony świata odnotowały duże spadki przyjazdów w pierwszych ośmiu miesiącach roku. Azja i Pacyfik, pierwszy region, który ucierpiał z powodu COVID-19, odnotował największy, wynoszący 79 proc. spadek liczby przyjazdów. Kolejnymi regionami pod względem zanotowanych spadków są Afryka i Bliski Wschód – oba po 69 proc., następnie Europa, gdzie zanotowano spadek wynoszący 68 proc. Najmniejsze, choć wciąż ogromne spadki w ruchu turystycznym odnotowano w obu Amerykach – po 65 proc. 

Kiedy wrócą podróże?

Popyt na podróże pozostaje w znacznym stopniu ograniczony ze względu na trwającą niepewność co do rozwoju pandemii i niski poziom zaufania. Oceniając najnowsze trendy, UNWTO przewiduje ogólny spadek o blisko 70 proc. w całym 2020 r. Odbicie popytu międzynarodowego spodziewane jest dopiero w trzecim kwartale 2021 r. Panel ekspertów UNWTO przewiduje odbicie w tym czasie, jednak około 20 proc. ekspertów sugeruje, że może ono nastąpić dopiero w 2022 r. Ograniczenia w podróżach są postrzegane jako główna bariera stojąca na drodze odbudowy turystyki międzynarodowej wraz z powolnym powstrzymywaniem rozprzestrzeniania wirusów i niskim zaufaniem konsumentów. Brak skoordynowanej reakcji krajów w celu zapewnienia zharmonizowanych protokołów i skoordynowanych ograniczeń, a także pogarszająca się ogólna sytuacja gospodarcza zostały również uznane przez ekspertów za istotne przeszkody w poprawie sytuacji światowej turystyki.Andrzej Jarczewski

Wydanie: 10/2020, ANALIZA
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail