Malta należy do krajów, w których udział turystyki w gospodarce jest na tyle znaczący, że kolejny rok z pełnymi ograniczeniami byłby dla gospodarki wyspy poważnym problemem. Nic więc dziwnego, że tamtejsze władze postanowiły jak najszybciej ożywić branżę, do niedawna zamrożoną. I podjęły w tej materii energiczne działania.
Turystyka jest dla Malty poważnym źródłem dochodów. Wedle szacunków ta gałąź gospodarki bezpośrednio lub pośrednio generuje ponad 27 proc. PKB. W roku 2019 zawitało tam ponad 2,7 mln zagranicznych turystów, z których ponad 104 tys. stanowili goście z Polski. Najliczniejszą zaś nacją, która w 2019 r. odwiedziła archipelag, byli Brytyjczycy, których zjawiło się tam prawie 650 tys. W przeliczeniu na mieszkańca zagraniczni turyści wydali na Malcie 807 euro. Dlatego tak poważnym ciosem dla ekonomii tego wyspiarskiego kraju było załamanie się turystyki w ubiegłym roku. Liczba odwiedzających to państwo spadła w roku 2020 o ponad 80 proc.
Turyści wrócą na bezpieczne wyspy
Władze podjęły decyzję o przywróceniu ruchu turystycznego na wyspie od 1 czerwca 2021 r. Jednym z argumentów jest szybkie tempo szczepień na świecie i rosnący odsetek populacji, która jest zaszczepiona również na samej wyspie. Szczepienia powodują, że ryzyko zachorowania maleje, zarówno wśród mieszkańców, jak i samych podróżnych. Malta znacznie wyprzedza większość krajów pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. Dlatego postanowiono przywrócić międzynarodowy ruch turystyczny na wyspie, choć nie będzie to jeszcze otwarcie pełne i bez ograniczeń. Odbędzie się na podstawie stosowanych wcześniej kryteriów podziału krajów, z których przybywają turyści, na trzy strefy, nawiązujące do kolorów sygnalizacji świetlnej. Kluczem do otwarcia i przyjęcia turystów jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa epidemiologicznego, która determinuje to, czy goście z zagranicy zechcą wybrać się do danego kraju. Tempo szczepień na Malcie jest bardzo dobre. Kraj zajmuje drugie, po Wielkiej Brytanii, miejsce w Europie pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców – aż 40 proc. osób dorosłych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Codziennie odsetek zaszczepionej...