Wolsztyn – historia w przyrodniczej oprawie

Wolsztyn słynie przede wszystkim z niezwykłej parowozowni, która przyciąga miłośników dawnej kolei z całego świata. I trzeba przyznać, że jest to miejsce wyjątkowe, a jedyną chyba jego wadą jest to, że przyćmiewa inne atrakcje miasta i jego najbliższej okolicy.

r202205rt 459897 980939

Wielkopolska to malowniczy i historyczny region, w którym turyści znajdą zarówno atrakcje przyrodnicze, jak i historyczne oraz kulturowe. Miasto i gmina Wolsztyn, położone w zachodniej części regionu, są doskonałym przykładem tej różnorodności. Jeśli chodzi o samo miasto, to jest ono (jak przystało na Wielkopolskę) czyste, uporządkowane i do tego ukwiecone, a promuje się hasłem: „Wolsztyn pełną parą”. Znajdziemy tu ciekawe muzea: noblisty Roberta Kocha, rzeźbiarza Marcina Rożka oraz Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Odkrywca prątków gruźlicy był w latach 70. XIX wieku lekarzem powiatowym w Wolsztynie. Tu też prowadził swoje badania, które z czasem dały mu Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Kolejne atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić, to pocysterski zespół klasztorny w Obrze wraz z Muzeum Misynym Misjonarzy Oblatów, neobarokowy pałac we Wroniawach z wieloma oryginalnie zachowanymi detalami architektury i wyposażenia pałacowych wnętrz. 

Ścieżki dydaktyczne

1. Ścieżka przyrodniczo-leśna Bagno Chorzemińskie Opracowana przez Nadleśnictwo Wolsztyn biegnie wokół rezerwatu Bagno Chorzemińskie. Wyznaczono na niej 15 przystanków tematycznych umożliwiających poznanie przyrody chronionego torfowiska, roślin i zwierząt występujących w tutejszych lasach, pracy leśników, a także pięknego krajobrazowo przełomu rzeki Dojcy. Ścieżka ma dwa warianty – krótszy liczący 2 km, dłuższy – 5 km.

2. Ścieżka Szlak Żurawi Zaczyna się i kończy w Parku Miejskim w Wolsztynie, a jej trasa o długości ok. 10 km biegnie wokół Jeziora Wolsztyńskiego, pokrywając się z żółtym szlakiem rowerowym. Wzdłuż ścieżki umieszczono tablice zapoznające turystów ze światem roślin i zwierząt na tym terenie oraz z formami ich ochrony.

3. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Parku Miejskim w Wolsztynie Jej projekt wykonany został przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie. Na potrzeby ścieżki powstało kilkanaście tablic poświęconych historii i przyrodzie parku oraz Jeziora Wolsztyńskiego, a także tablica upamiętniająca prof. Janusza B. Falińskiego – znanego botanika, pioniera ochrony wolsztyńskiej przyrody i absolwenta LO w Wolsztynie.

r202205rt 399213 759757

GDZIE MIESZKA I PRACUJE PIĘKNA...ZBIGNIEW ADAMÓW-BIELKOWICZ

Wydanie: 5/2022, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail