Pomimo trudnych czasów Polacy najwyraźniej chcą wypoczywać i do tego zdecydowana większość z nich chce wypoczywać w Polsce. Tak przynajmniej wynika z badań, które są w tej chwili dostępne.
Wakacje w pełni. W mediach zwykle królują wtedy paragony grozy lub inne tego typu anegdotyczne historie (najlepiej negatywne). W tym roku mamy jeszcze wysyp zdjęć ponoć pustych plaż i kurortów. Jak jest naprawdę? Dokładne informacje poznamy dopiero po sezonie, gdy przyjdzie czas podsumowań. Na razie dysponujemy jedynie strzępkami informacji i rozmaitymi mniej lub bardziej dokładnymi badaniami. I wbrew medialnym doniesieniom wyłania się z nich raczej pozytywny obraz: Polacy (i nie tylko) chcą wypoczywać w Polsce.
SIEDMIU NA DZIESIĘCIU SPĘDZI URLOP W POLSCE
Jedną z najbardziej optymistycznych ankiet, jeśli chodzi o wypoczynek w Polsce, opublikowali twórcy aplikacji FREENOW. Była ona przeprowadzona w dziewięciu krajach wśród ponad 40 tys. użytkowników (w tym kilka tysięcy z Polski) tej aplikacji w czerwcu 2023 r. Jak wynika z ankiety, te wakacje Polacy spędzą głównie w kraju (74 proc.), ale także poza jego granicami (39 proc.). Tylko jeden na 10 ankietowanych w tym roku w ogóle nie planuje urlopu. Podobnie wyniki przedstawiają się w pozostałych krajach europejskich. Niewiele mniej, bo 37 proc. respondentów z Europy, planuje zagraniczny urlop, a co ciekawe, jeden na 10 odwiedzi w tym czasie nasz kraj. Największą popularnością wśród pytanych cieszą się takie kierunki, jak Włochy, Hiszpania oraz Grecja. Sierpień jest najpopularniejszym miesiącem urlopowym – niemal połowa wszystkich respondentów z Europy, w tym Polski, planuje wtedy swoje wakacje. Sporo osób także decyduje się na odpoczynek poza sezonem – w Polsce już jeden na czterech badanych.
CITY BREAKI ZA GRANICĄ LUB… W SWOIM MIEŚCIE ALBO WARSZAWIE?
Według badania FREENOW Polacy lubią zwiedzać europejskie miasta również podczas weekendowych wyjazdów, tzw. city breaks. Stolice, które Polacy najbardziej chcieliby odwiedzić jeszcze w tym roku, to: Rzym (39 proc.), Madryt (35 proc.), Paryż (32 proc.). Nie różnimy się pod tym względem od respondentów z innych krajów, którzy również wskazali te miasta jako najbardziej interesujące. Co ciekawe, 12 proc. ankietowanych z zagranicy planuje odwiedzić Warszawę. Badanie FREENOW wykazało również, że dla niemal 70 proc. Polaków ich miasto jest atrakcyjniejsze w okresie wakacyjnym. Jak zatem mieszkańcy spędzają lato w mieście? Chętnie korzystają z rozmaitych aktywności na świeżym powietrzu. Wśród ulubionych aktywności połowy ankietowanych Polaków znalazł się udział w festiwalach muzycznych oraz spędzanie czasu w restauracyjnych ogródkach lub barach z widokiem na miasto. Co trzeci mieszkaniec polskiego miasta lubi spotkania przy grillu w plenerze miejskim lub odpoczynek w parku. Co ciekawe, spędzanie czasu nad wodą jest popularniejsze w południowej Europie, zwłaszcza w Grecji, niż w Polsce (39 proc. vs. 22 proc.). Za to Polacy chętniej niż inni spędzają wolne chwile na grillowaniu w przestrzeni miejskiej (39 proc. vs. 31 proc.).
CORAZ WIĘCEJ POLSKICH REZERWACJI
Równie optymistyczne są dane z raportu „Rezerwuj sprytnie”. Akcja ta ma m.in. zachęcić do dokonywania bezpośrednich rezerwacji, z pominięciem rozmaitych portali pośredniczących. Zdaniem autorów raportu, liczba rezerwacji i wyjazdów wakacyjnych w różne regiony Polski stale rośnie. Polacy zarezerwowali o blisko 20 proc. więcej...