polska

Coraz chętniej podróżujemy jesienią

2023-09-29

Podróżowanie po wakacjach okazuje się prawdziwym hitem tego roku. Zwłaszcza ci, którzy szukają bardziej komfortowych, luksusowych miejsc, mogą wtedy liczyć na najkorzystniejsze oferty w całym roku. Jak wskazuje portal Travelist.pl, średnia cena za noc w 2-osobowym pokoju hotelowym (o standardzie 4-5 gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie) we wrześniu wyniosła 487 zł, a w okresie od października do grudnia kształtuje się na poziomie 440 zł. To aż o 30% mniej niż w lipcu i sierpniu i ok. 3% taniej niż wczesną wiosną. Jak Polacy podróżują tej jesieni?

jesien

Dane portalu Travelist.pl wyraźnie pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na urlop poza szczytem sezonu wakacyjnego. Doceniają mniejsze tłumy, większy wybór oraz atrakcyjne ceny hoteli o wyższym standardzie. W tym roku nie bez znaczenia jest również pogoda. Wysokie temperatury utrzymujące się we wrześniu zachęcały do spontanicznych wyjazdów – zwłaszcza nad morze.

Jak podkreślają eksperci portalu, na wakacje jesienią turyści decydują się częściej nie tylko niż rok temu, ale też w porównaniu do okresu przed pandemią, czyli do roku 2019. Skok liczby wyszukiwań wynosi odpowiednio 21 i 9 proc. I przekłada się również na rezerwacje.

– Tylko na wrzesień odnotowaliśmy blisko 9 proc. więcej rezerwacji niż w ubiegłym roku. Polacy częściej decydowali się na wyjazdy, ale też rezerwowali je na dłużej. Średnio trwały one 3,32 dnia, podczas gdy rok wcześniej bookingi dokonywane były na ok. 3,27 dnia. Jeszcze większa różnica dotyczy terminów od października do grudnia, w przypadku których wzrost liczby rezerwacji rok do roku wynosi na ten moment aż 16%. Zachęcają przede wszystkim ceny, które w tym okresie są najniższe w całym roku – tłumaczy Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

Dobry moment na luksusowy wypoczynek

Jak donosi Travelist.pl, najkorzystniejsze tej jesieni są podróże nad morze. Za noc w 2-osobowym pokoju hotelowym (o standardzie 4-5 gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie), zapłacimy tu średnio 394 zł. Opłacalne są także city breaki (421 zł za noc). Z kolei za nocleg w górach trzeba zapłacić średnio 472 zł.

Podróżowanie poza wakacyjnym sezonem to wymarzona okazja szczególnie dla tych, którzy marzą o odpoczynku w luksusowym hotelu - ale nie chcą wydawać na to majątku. Właśnie w miesiącach jesiennych mogą liczyć na wyjątkowo opłacalne oferty. Pozwala im to zdecydować się na dłuższy wyjazd, wyższy standard pokoju lub dodatkowe udogodnienia. Jak zauważa ekspert, obecnie nocleg dla 2 osób ze śniadaniami w pięciogwiazdkowym hotelu można zarezerwować  już od 289 zł.

Te kierunki były najpopularniejsze

– Tej jesieni zdecydowanie królują morze i góry. 44% naszych klientów zarezerwowało na ten okres właśnie wybrzeże, z kolei 37% postawiło na zdobywanie szczytów. Zaskakujące jest natomiast, że udział city breaków we wszystkich transakcjach wynosił jedynie 9%, czyli mniej niż w poprzednim roku. Być może Polacy postanowili wykorzystać wciąż bardzo ciepłe dni na odpoczynek, zamiast eksplorować miasta. Wyraźnie widać, że morze z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeszcze w 2019 roku kierunek ten stanowił tylko 33% rezerwacji na jesień – dodaje Maćkiewicz.

Wśród najpopularniejszych jesiennych destynacji znajdziemy zarówno miejscowości w górach, jak i nad morzem. W TOP 10 znalazły się kolejno: Kołobrzeg, Karpacz i okolice, Gdańsk, Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Mielno, Jarosławiec, Wisła, Zakopane i okolice oraz Międzyzdroje. 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail