
Norwegia, choć geograficznie nie tak odległa od Polski i niewiele od niej większa (385 155 km2), wprawia chyba każdego turystę w spore zaskoczenie. Tu dzieło człowieka spychane jest nieustannie w cień przez wszechpotężne siły natury, nadal dzikiej, bo niezindustrializowanej, fundując podróżującym po tym wyżynno-górzystym kraju skandynawskim nowe, coraz to piękniejsze widoki dosłownie co kwadrans. Tak jak w kalejdoskopie 5D – bo ze wszystkimi efektami specjalnymi – śniegiem po pas i temperaturą -10 stopni w kwietniu, kiedy w Polsce już wiosna jest w pełni, powiewem morskiego wiatru, promami sunącymi majestatycznie po srebrzących się w promieniach słońca fiordach, modrymi plamami jezior w otulinie lasów z dominacją jesionów i olszy. To, można śmiało rzec, narodowe drzewa Norwegii – wedle mitologii skandynawskiej właśnie z jesionu bogowie ukształtowali mężczyznę, a z olszy powstała niewiasta.

Minisłownik pojęć
Warto weń zaopatrzyć strony w katalogu odnoszące się do Norwegii
fiord − głęboka zatoka wcinająca się w ląd, często rozgałęziona, o stromych brzegach miejscami dochodzących do 1000 m. Fiordy powstały przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych.
sztokfisz – suszona ryba, najczęściej dorsz
stavkirke – budowane pod koniec epoki wikingów kościoły „słupowe” z kunsztownymi zdobieniami i dachówkami w kształcie smoczej łuski
troll – powstać z folkloru skandynawskiego. Bezkształtny, garbaty, przysadzisty i cuchnący olbrzym, lubiący gnębić ludzi. Pojawia się m.in. w „Peer Gyncie” Ibsena.
wikingowie – nazwa pochodzi od vik – człowiek z zatok, lub vika, człowiek morza.
Określenie skandynawskich wojowników, którzy między VIII a XII stuleciem dokonywali wypraw łupieżczych i podbojów znacznych części Europy. Opanowali m.in. Islandię, Grenlandię, okolice francuskiego Nantes, obszary na terenie Anglii, Irlandię, część Rusi.

Co pokazać?
Imponująca długość Norwegii – blisko 3 tys. km, może stwarzać problemy organizatorom turystyki, bo objechać jej, nawet w dwa tygodnie, po prostu nie sposób. Już wyprawa na Nordkapp, bodaj hit nr 1 na wyciec [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl