Ponad 96 proc. Polaków słyszało o Puszczy Białowieskiej, a zdecydowana większość docenia jej unikatową wartość i popiera wzmocnienie ochrony – wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez firmę Quantify na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB).

Świadomość wyjątkowości puszczy jest wysoka: od 78 proc. do 84 proc. ankietowanych (w zależności od miejsca zamieszkania) wie, że znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo to opinie na temat obecnego poziomu ochrony są podzielone – za wystarczający uznaje go 41-63 proc. badanych. Kluczowy wniosek płynący z badania to masowe poparcie dla idei objęcia całego obszaru puszczy ochroną priorytetową – od 84 proc. do 92 proc. respondentów opowiada się za tym, by natura w tym miejscu była pierwszeństwem, a ingerencja człowieka ograniczona tylko do ścisłej niezbędności dla zachowania bioróżnorodności, takich jak koszenie łąk. – Głos społeczeństwa w sprawie przyszłości puszczy jest jednoznaczny i powinien zostać uwzględniony w toczących się działaniach oraz przyszłych politykach. Wyniki pokazują też, że jest silna niezależnie od miejsca zamieszkania – mówi Inna Datsiuk, zastępca dyrektora IOŚ-PIB ds. zmian klimat.-
Badanie ujawniło też mały stopień akceptacji dla eksploatacji puszczy: jedynie 13-18 proc. badanych dopuszcza pozyskiwanie drewna, a 14-19 proc. – prowadzenie łowiectwa. Zdecydowana większość sprzeciwia się tym działaniom, kładąc nacisk na zachowanie dzikiej przyrody w możliwie nienaruszonym stanie. Przeprowadzone w maju 2025 r. na reprezentatywnej próbie 1,6 tys. osób badanie objęło trzy grupy: ogólnopolską, mieszkańców woj. podlaskiego oraz mieszkańców gmin bezpośrednio sąsiadujących z puszczą. Wyniki potwierdzają, że Polacy jednoznacznie dostrzegają wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – ostatniego w Europie nizinnego lasu o charakterze pierwotnym – i domagają się jej kompleksowej ochrony. Stanowi to istotny głos w debacie o przyszłości tego bezcennego dziedzictwa przyrodniczego.