W Ministerstwie Sportu i Turystyki nastąpiła zmiana w podziale obowiązków.
Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Urzędowym zarządzeniem sprawy związane z turystyką – w tym nadzór nad Departamentem Turystyki i Polską Organizacją Turystyczną – przejął sekretarz stanu Ireneusz Raś. Dotychczas obszar ten pozostawał w gestii Piotra Borysa.
Ireneusz Raś ma 53 lata, z wykształcenia jest historykiem. W latach 1997–1999 prowadził własną działalność gospodarczą w branży turystycznej. Od 1999 do 2002 r. pełnił funkcję dyrektora Kancelarii Prezydenta Krakowa, prof. Andrzeja Gołasia. Równocześnie w latach 1998–2005 zajmował stanowisko przewodniczącego Dzielnicy VI Bieńczyce Miasta Krakowa. W okresie 2002–2005 sprawował mandat radnego miasta Krakowa.
Jest posłem kolejnych kadencji Sejmu od 2005 r. W Sejmie VII kadencji objął stanowisko przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Funkcję tę pełnił także w kolejnych kadencjach, tj. VIII i IX, aż do 2021 r.
W ostatnich wyborach w 2023 r. został posłem z list Trzeciej Drogi. W grudniu 2023 r. powołany został na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Od lat zajmuje się tematami związanymi zarówno ze sportem, jak i turystyką, co ma stanowić solidne zaplecze merytoryczne dla nowych obowiązków.
Decyzja o zmianie kompetencji wpisuje się w proces porządkowania struktur resortu oraz precyzyjnego wyznaczania zakresu odpowiedzialności kadry kierowniczej.
Decyzja o zmianie kompetencji wpisuje się w proces porządkowania struktur resortu oraz precyzyjnego wyznaczania zakresu odpowiedzialności kadry kierowniczej.