Pierwszy raz ponad 30 mln klientów skorzystało z lotnisk regionalnych. Ubiegły rok okazał się pod tym względem rekordowy.
Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał od swoich członków statystyki ruchu pasażerskiego w roku 2019. Zestawienie dotyczyło trzynastu funkcjonujących w Polsce lotnisk regionalnych. Ze wszystkich rodzajów połączeń, a więc zarówno regularnych, jak i czarterowych oraz lotnictwa ogólnego (general aviation) skorzystało w ubiegłym roku dokładnie 30,2 mln pasażerów. Było to o ponad 2,14 mln więcej niż w roku 2018. Procentowo wzrost wyniósł 7,6 proc. w stosunku do 2018 r. Wzrost procentowy ruchu na polskich lotniskach regionalnych okazał się ponaddwukrotnie większy niż wyniosła europejska średnia w tej kategorii – 3,3 proc. Liczba pasażerów okazała się największą w historii portów regionalnych w naszym kraju i pierwszy raz przekroczyła 30 mln.
Porty regionalne utrzymują pozycję
Ogółem z polskich portów lotniczych skorzystało w ubiegłym roku 49 mln pasażerów. Było to o 7 proc. więcej niż w 2018 r. Wzrost liczby pasażerów w portach regionalnych wynosił więc nieco więcej niż ogólny wzrost. Ich udział w całości ruchu wyniósł 62 proc. Pozostałą część rynku stanowił ruch w warszawskim porcie Chopina. To dobra wiadomość, ponieważ porty regionalne mają znaczny wpływ na gospodarkę regionów, w których funkcjonują. Jednak analizując wyniki poszczególnych lotnisk, widzimy różnice. Podsumowując 2019 r., Związek Regionalnych Portów Lotniczych podzielił lotniska na dwie grupy. W pierwszej zn
[...]Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl