
Kraj może się poszczycić jedną z szybciej rozwijających się gospodarek. Według raportu Banku Światowego „Global Economic Prospects: 2011” z 12 stycznia br. wzrost gospodarczy na koniec 2011 r. w Turcji będzie miał wielkość rzędu 4,1% w roku 2012 − ok. 4,3%. W regionie Europy i Azji Centralnej gospodarczo dominują Rosja i Turcja, które wspólnie odpowiadają za 75% wzrostu regionalnego PKB. W 2010 r. Turcję zaliczono do krajów o najwyższym na świecie tempie wzrostu, szacowanego na 7,4% w skali całego roku. O rozwoju turystyki świadczy choćby fakt, że jeszcze niedawno Turcja posiadała 25 portów lotniczych w Turcji, obecnie jest ich 46. Ostatnich dziesięć lat to niebywały wzrost popularności Turcji wśród turystów polskich. W najbliższym sezonie będzie jeszcze lepiej. Turcję omijają kryzysy gospodarcze (w odróżnieniu od bliskiej Grecji), nie zanotowano niepokojów społecznych. Już na początku roku turystyka wygrała na sytuacji w Egipcie i Tunezji. Wielu turystów rezygnowało z rezerwacji wczasów w tych krajach, wiele biur gwałtownie rozszerzało swoją ofertę właśnie o Turcję. Przed laty praktycznie jedynym miejscem, do którego jeździliśmy w Turcji, był Stambuł. Przy okazji odwiedzin na bazarach niektórzy liznęli czasem nieco zabytków. Teraz się to diametralnie zmieniło. Miasto nad Bosforem wciąż jest w czołówce najchętniej odwiedzanych w kraju miejsc, ale przyjeżdżamy do niego dla jego atrakcji turystycznych a nie, żeby handlować. Odkrywamy zaś od lat uroki wybrzeży tureckich i zabytki wewnątrz lądu. Riwiera turecka w pobliżu Antalyi, kurorty nad Morzem Egejskim zdobywają coraz więcej zwolenników. Poza plażami kochamy zwiedzać, a historię i jej ślady ma Turcja imponujące. Co ciekawe, trzy wielkie religie: chrześcijaństwo, judaizm i islam przez wieki współistniały. Zresztą dla każdej z tych religii ziemie dzisiejszej Turcji są niezwykle istotne. Dla nas najważniejsze są ślady wczesnych chrześcijan. Tędy wędrowali święty Paweł i święty Piotr (ten pierwszy urodził się na terenach dzisiejszej Turcji – w Tarsie).

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl