Jeżeli za przyczyną awarii samolotu doszło do opóźnienia odlotu i rejs odbył się na drugi dzień, klient ma prawo odstąpić od umowy. Biuro podróży w takiej sytuacji nie może powołać się na fakt, że nie odpowiada za działania przewoźnika albo działanie siły wyższej, aby uwolnić się od odpowiedzialności – twierdzi prawniczka.
Jeśli konsument i biuro podróży umówiły się, że biuro zapewni mu pobyt w hotelu, np. na Krecie, w okresie np. od 10 do 24 września 2016 r., to do obowiązków firmy należało zorganizowanie przelotu np. z Warszawy na Kretę 10 września 2016 r. W tym dniu rejs się nie odbył z powodu awarii samolotu. Ostatecznie wycieczka rozpoczęła się w dniu następnym, tj. 11 września 2016 r. Nie ulega wątpliwości, że w tej sytuacji biuro podróży nie wywiązało się w sposób należyty z umowy.
Klient może odstąpić od umowy
Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o usługach turystycznych, organizator turystyki, który w czasie trwania danej imprezy turystycznej nie wykonuje przewidzianych w umowie usług stanowiących istotną część programu tej imprezy, ma obowiązek, bez obciążania klienta dodatkowymi kosztami, wykonać odpowiednie świadczenia zastępcze. Jeżeli jakość świadczenia zastępczego jest gorsza od jakości usługi określonej w programie imprezy turystycznej, klient może żądać odpowiedniego obniżenia jej ceny. W ust. 2 wskazano zaś, że jeżeli wykonanie świadczeń zastępczych, o których mowa w ust. 1 jest niemożliwe albo klient z uzasadnionych powodów nie wyraził na nie zgody i odstąpił od umowy, organizator turystyki ma obowiązek, bez obciążania go dodatkowymi kosztami z tego tytułu, zapewnić mu powrót do miejsca rozpoczęcia imprezy turystycznej lub do innego uzgodnionego miejsca w warunkach nie gorszych niż określone w umowie. W razie odstąpienia od...