Polskie kurorty nadbałtyckie oferują dziś znacznie więcej niż piasek i wodę. W wielu wypadkach ich oferta jest naprawdę bogata i zapewnia atrakcje na każdą pogodę. Przykładem takiego podejścia jest Łeba.
Rybacy, kupcy i Turyści
Łeba położona jest w północnej części powiatu lęborskiego pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko, przy ujściu rzeki Łeby do Bałtyku w otulinie lasów Słowińskiego Parku Narodowego oraz Rezerwatu Mierzei Sarbskiej. Łeba w roku 1357 otrzymała prawa miejskie. W tym roku w mieście obchodzono hucznie 660. rocznicę tego wydarzenia. Pomimo że była niedużym miastem, prowadziła rozległy handel z miastami hanzeatyckimi. Najstarszym domem w mieście jest budynek znajdujący się przy ulicy Kościuszki 86 (wtedy jeszcze Haupt Strasse 18). Był on własnością kupca i konsula Johanna Mampe. Do dnia dzisiejszego na jego fasadzie zachował się łaciński napis o treści: „Bóg jest moim obrońcą, wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe 18 lipca 1723”. Rozwój komunikacji kolejowej i drogowej zapoczątkował turystyczne dzieje miasta. Ze względu na swoje krajobrazowe i przyrodnicze walory, Łeba stała się wówczas ulubionym miejscem wypoczynku niemieckich gwiazd i artystów. Intensywny rozkwit miejscowości pod względem turystycznym przyniosły dopiero lata powojenne. Łeba jest nie tylko chętnie odwiedzanym kurortem letniskowym, ale także ważnym ośrodkiem rybackim. Po licznych przebudowach i modernizacji łebskiego portu, jest on znaczącym ośrodkiem rybołówstwa i turystyki wędkarskiej. Przede wszystkim jednak rybołówstwo morskie jest najważniejszym elementem miejscowej gospodarki i wizytówką miasta. Łeba słynie wśród wędkarzy jako znakomite miejsce połowów. Często organizowane są tutaj mistrzostwa w wędkarstwie morskim. Co roku fani tego typu sportu przyjeżdżają do Łeby na połów dorsza. źródło: UM Łeba
Polskie wybrzeże dla wielu oznacza zatłoczone plaże i zimną wodę. Nie polemizując z oceną temperatury i liczby plażowiczów, warto zauważyć, że dzięki dobrej ofercie temperatura wody nie odgrywa zasadniczej roli, zwłaszcza że przecież wielu turystów, jeśli tylko ma możliwość, korzysta z basenu, nawet w krajach, gdzie woda jest cały rok ciepła. Co ważne, dzisiaj infrastruktura niezbędna do zapewnienia odpowiednich usług turystycznych musi być naprawdę dobra i nowoczesna, bo oczekiwania krajowych turystów (o zagranicznych nie wspominając) są znacznie większe niż jeszcze kilkanaście lat temu.