Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Ceny imprez sezonu letniego 2019 teraz i przed rokiem

Teneryfa najbardziej przecenionym kierunkiem, Korfu z największym wzrostem cen – wynika z analizy ekspertów TravelData.

 rt 2018 12z 24

  We wcześniejszych wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy dwanaście porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2017 i 2018. Opierały się one na danych o cenach wycieczek oferowanych przez polską branżę zorganizowanej turystyki wyjazdowej w terminach najczęściej między 10. a 15. dniem poszczególnych miesięcy, począwszy od października 2017 r. do września 2018 r. Takie porównania cen wycieczek na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku są przeprowadzane już od kilku lat dla kolejnych sezonów letnich z bardzo nielicznymi wyjątkami dotyczącymi prezentacji cen wyjazdów w sezonie zimowym. W tym roku czołowe biura podróży rozpoczęły sprzedaż ofert na kolejny sezon lato 2019 rekordowo wcześnie. Lider polskiego rynku turystyki wyjazdowej, czyli biuro Itaka, przedstawiło częściową ofertę już w połowie sierpnia. Z tego powodu grudniowe zestawienie jest wystarczająco reprezentatywne, gdyż w bierze w nim udział liczba hoteli zbliżona do występującej w najbardziej intensywnym okresie sprzedaży sezonu letniego, a ponadto występują w nim pełne lub niemal pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów z polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej.

rt 2018 12z 25

Jak łatwo dostrzec, odmiennie niż w większości zestawień z ubiegłego sezonu, a zwłaszcza z okresu wakacyjnego, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie zieleni, które oznaczały, że ceny wyjazdów były wyraźnie niższe od poziomów z roku poprzedzającego. Obecnie zestaw kolorów jest zdecydowanie bardziej zrównoważony, co oznacza powrót do względnie stabilnych średnich cen w porównaniach rok do roku dla całego przekroju kierunków oferowanych przez biura podróży. Z tą sytuacją koresponduje niewielki średni spadek cen dla 15 przedstawianych kierunków wobec tego samego okresu przed rokiem, który wyniósł w tym zestawieniu 35 zł, czyli był tylko niewiele głębszy niż w poprzednim, gdy wyniósł 14 zł. W obu wypadkach była to sytuacja całkowicie inna niż w trzech ostatnich zestawieniach lata 2018 z września, sierpnia i lipca, gdy ceny ulegały zdecydowanym przecenom odpowiednio o 125, 123 i 280 zł. Jak zaznaczano w kilku wcześniejszych materiałach dotyczących poprzedniego sezonu, tak masowych i głębokich przecen, jak w okresie czerwiec-sierpień 2018 r. nie notowano w polskiej turystyce już co najmniej od dekady, w tym nawet podczas załamania koniunktury w okresie wakacji 2012, która w głównym stopniu przyczyniła się wtedy do niespotykanej wcześniej serii 15 niewypłacalności mniejszych i średniej wielkości biur podróży. W tym sezonie zniżki, obecna 35-złotowa i poprzednia 14-złotowa, były natomiast dość bliskie sytuacji z początkowego okresu sprzedaży wycieczek poprzedniego sezonu lato 2018. Wtedy średnia zmiana cen rok do roku w grudniu wyniosła minus 52 zł, w listopadzie zaledwie minus 2 zł, a w trzech pierwszych miesiącach ubiegłorocznej sprzedaży first minuteśrednio minus 17 zł.W tej edycji materiału zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian cen, czyli od spadków do największych wzrostów. Jest to kolejność podyktowana zmianami atrakcyjności cenowej danego kierunku z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Kanary – z wicelidera wzrostów na czoło spadków

Poprzedni sezon letni Wyspy Kanaryjskie rozpoczęły od umiarkowanych zwyżek średnich cen w ujęciu rocznym średnio o 31 i 21 zł W pierwszym kwartale uległy one jeszcze zwiększeniu i wyniosły od 80 do 128 zł, co dało temu kierunkowi pozycję lidera wzrostów...Andrzej Betlej Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 12/2018, ANALIZA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności