Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Błękitne niebo nad Europą

Ubiegły rok dla lotnictwa pasażerskiego w Europie był udany. Liczba pasażerów osiągnęła rekordowy poziom. Do tego nasz rynek pod względem dynamiki wzrostu znajduje się w wąskiej czołówce.

 

rt 2019 05a 13

 

  W ubiegłym roku liczba pasażerów w portach lotniczych w Europie wzrosła o 6,1 proc. i osiągnęła rekordową liczbę 2,34 mld. I choć ten wzrost był niższy od wyjątkowego wyniku, który zanotowano w 2017 r., kiedy wzrost w stosunku do roku 2016 wyniósł 8,5 proc., to osiągnięty rezultat jest i tak doskonały. W efekcie europejskie lotniska przyjęły dodatkowe 136,6 mln pasażerów. Oznacza to, że w ciągu zaledwie pięciu lat ruch pasażerski zwiększył się o ponad jedną trzecią (36 proc.). Eksperci podkreślają, iż osiągnięty wzrost jest tym bardziej warty docenienia, że ubiegły rok nie należał do spokojnych, a jak wiadomo niepokoje polityczne (jak choćby kwestia brexitu) nie wpływają dobrze na ruch lotniczy. Innym poważnym problemem jest zarządzanie tym dynamicznym wzrostem. Jest to spore wyzwanie i obciążenie dla infrastruktury i ludzi pracujących w obsłudze ruchu lotniczego. 

Unia nieco mniej dynamiczna

Jeśli analizować tylko ruch w dużych portach lotniczych w krajach Unii Europejskiej, to zanotowany wzrost będzie nieco niższy i wyniesie 5,4 proc. (rok wcześniej było to 7,7 proc.). Wpływ na nieco słabszy wynik miały zakłócenia występujące w pierwszej połowie roku. Były to przede wszystkim strajki w liniach lotniczych i wśród kontrolerów lotów. Do tego w pierwszym półroczu niektóre linie lotnicze przeprowadzały konsolidację swoich siatek, co również wpłynęło na słabszy wynik. Na szczęście po słabym początku roku w drugiej połowie ruch wyraźnie rósł, dzięki czemu udało się nadrobić wyniki. Największe wzrosty zanotowano przede wszystkim na lotniskach w Europie Wschodniej i Południowej. Dwucyfrowe wzrosty wystąpiły w 12 portach...Zbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 5/2019, RAPORT

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności