Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Przewoźnicy mają się dobrze

Jeśli chodzi o czołówkę, podział rynku zarówno pomiędzy przewoźników, jak i ze względu na kraje, w ostatnim roku nie uległ większym zmianom. Największym przewoźnikiem pozostaje Ryanair, a najpopularniejszym krajem Wielka Brytania.

Ogólny wzrost naszego rynku zaowocował również wzrostami poszczególnych segmentów. Generalnie najwięksi zyskali najwięcej, umacniając swoją pozycję. Największa dysproporcja panuje wśród przewoźników, gdzie pierwsza trójka przewozi lwią część pasażerów. 

rt 2019 05a 16

Wielka trójka

Tak jak w ubiegłym roku najwięcej pasażerów przewiózł Ryanair. Za irlandzkim przewoźnikiem znalazły się ponownie Polskie Linie Lotnicze LOT. Na trzecim zaś obchodzące w tym roku 15 lat działania linie Wizz Air. Czwarte i piąte miejsce zajęły kolejno Lufthansa i EasyJet. W sumie pierwsza piątka przewiozła 33,9 mln osób. Było to 84,3 proc. wszystkich korzystających z polskich lotnisk w roku ubiegłym. Udział ten był nieco wyższy niż w roku 2017, kiedy „wielka piątka” przewiozła 83,7 proc. wszystkich pasażerów. Wzrost więc teoretycznie niewielki, ale w liczbach bezwzględnych było to o 3,86 mln osób więcej niż rok wcześniej. Irlandzki lider przewiózł w Polsce w ubiegłym roku przeszło 11,55 mln podróżnych i miał udział w rynku wynoszący 28,71 proc. Drugi w tym zestawieniu LOT odnotował ponad 10,5 mln pasażerów (26,09 proc.). Jak widać, dwaj najwięksi gracze mają na koncie 54,8 proc. wszystkich pasażerów, a razem z trzecim Wizz Airem, który obsłużył w roku ubiegłym 8,72 mln osób (21,66 proc. udziału w rynku), ich udział w rynku wynosił 76,46 proc. Dla porównania, czwarta Lufthansa, która przewiozła 2,26 mln pasażerów, miała udział w rynku wynoszący 5,61 proc. Przewoźnicy z udziałem wynoszącym ponad 1 proc. kończą się na zajmujących dziewiątą pozycję liniach SAS (1,04 proc.). Kolejne 10. Air France to już tylko 0,88 proc. 

Sp adek udziałów LCCZbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 5/2019, RAPORT

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności