Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Porównujemy ceny imprez

Większość kierunków jest dziś droższa niż rok temu. Wyjątkiem pozostaje Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie. Na drugim biegunie liderem wzrostu cen jest Egipt, jednak większość kierunków nie notuje gwałtownych zmian cen – wynika z analizy eksperta TravelData.

rt 2019 05a 28

 

We wcześniejszych wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy dwanaście porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2017 i 2018. Opierały się one na danych o cenach wycieczek oferowanych przez polską branżę zorganizowanej turystyki wyjazdowej w terminach między 10. i 15. dniem poszczególnych miesięcy od października 2017 r. do września 2018 r. Tego typu porównania cen wycieczek na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku mają już kilkuletnią tradycję. W maju w tabeli zauważalnie przeważały odcienie koloru czerwonego, co świadczy o wzroście średnich cen wycieczek wobec takiego samego okresu roku poprzedniego. Z taką tezą koresponduje drugi największy z przedstawianych już w siedmiu zestawieniach roczny wzrost cen dla 15 prezentowanych kierunków, który wyniósł 68 zł. W trzech poprzednich miesiącach wyniósł on 93, 25 i 23 zł, a w zestawieniach wcześniejszych notowano spadki o 44, 35 i 14 zł. We wszystkich tych wypadkach była to sytuacja całkowicie inna niż w trzech ostatnich zestawieniach z poprzedniego sezonu z września, sierpnia, lipca 2018 r., gdy ceny wykazywały zdecydowane spadki o odpowiednio 125, 123 i 280 zł. W tej edycji materiału – tak jak w kilku wcześniejszych – zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian w stosunku do zestawień ubiegłorocznych, czyli od największych spadków do największych wzrostów. Jest to kolejność podyktowana zmianami atrakcyjności cenowej danego kierunku z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Wyspy Kanaryjskie – niezmiennie lider spadków cen

Poprzedni sezon letni Wyspy Kanaryjskie rozpoczęły od umiarkowanych zwyżek cen wycieczek w ujęciu rocznym średnio o 31 i 21 zł, po czym w pierwszym kwartale 2018 r. skala zwyżek wyniosła od 80 do 128 zł, co wyznaczyło im pozycję lidera wzrostów cen. Później ceny notowały jednak znaczne spadki – od 78 do nawet 521 zł (lipiec 2018 r.) z wyjątkiem czerwca, gdy w ujęciu rocznym wzrosły o 67 zł. Nowy sezon lato 2019 Kanary rozpoczęły – jako jedyny z głównych kierunków letnich wyjazdów Polaków – spadkami średnich cen w ujęciu rocznym, które od października do kwietnia wyniosły 96, 168, 175, 103, 99, 266 i 186 zł, ale w maju nieco zmalały i wyniosły 139 zł. W odróżnieniu od kilku minionych miesięcy, gdy najkorzystniej dla turystów wypadały ceny na Fuerteventurze, tym razem największa roczna przecena wystąpiła na Gran Canarii – 200 zł, a na Fuerteventurze ceny spadły w najmniejszym stopniu – średnio o 77 zł. Korzystne dla turystów ceny na Wyspach Kanaryjskich mogą mieć pośredni związek z przedłużającym się osłabieniem popytu na ten kierunek w Europie Zachodniej, a zwłaszcza w Niemczech, co wywiera wpływ na ceny pokoi w hotelach. Wprawdzie widoczne dla turystów spadki cen (do 10 proc.) dotyczą ofert na platformach rezerwacyjnych, ale w bezpośrednich kontraktach hoteli z organizatorami turystyki skala zniżek lub okresowych bonusów może być nawet większa. 

Turcja – z lidera wzrostów do środka stawki

Poprzedni sezon letni wycieczki do Turcji rozpoczęły od dużych przecen, które w pierwszych miesiącach przedsprzedaży (do lutego) wynosiły średnio od 39 do 154 zł, po czym w marcu, kwietniu, maju i czerwcu sytuacja uległa odwróceniu i średnia cena wycieczek do tego kraju stała się wyższa niż przed rokiem...Andrzej Betlej Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 5/2019, ANALIZA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności