Jak podróżujemy po Polsce

Choć mamy właśnie świeże statystyki dotyczące podróży Polaków, to warto jednak spojrzeć również na inne aspekty tych wyjazdów. Nad motywacjami i preferencjami podróżujących po Polsce pochylił się portal Triverna.pl.

 rt 2019 07ha 28

  Te miękkie aspekty są trudne do uchwycenia w danych statystycznych. Właściwie jedyną droga do ich uzyskania jest po prostu zapytanie odpowiedniej grupy zainteresowanych. Patrząc jednak na wyniki, pamiętajmy, że grupa badanych najprawdopodobniej nie jest reprezentatywna dla całego społeczeństwa. Ma jednak tę zaletę, że są to osoby aktywne, jeśli chodzi o podróże. Nie znamy wprawdzie klucza doboru respondentów, jednak jak przystało na portal oferujący hotele w lepszym standardzie, są to zapewne jego użytkownicy. Można więc śmiało uznać, że ich preferencje i motywacje mogą posłużyć za podstawę do szerszych wniosków dotyczących tej atrakcyjnej dla branży turystycznej grupy. Do tego daje nam to możliwość porównania niektórych deklarowanych tu informacji z szerszymi danymi dotyczącymi wszystkich podróżujących, jakie podaje GUS. 

Dlaczego podróżujemy po Polsce?

Z domu wyciąga ich przede wszystkim dusza odkrywców oraz szansa na kilka dni odpoczynku. Na pytanie o powody, dla których zwykle pakują plecak lub torbę i wyruszają w Polskę, aż siedmiu na 10 badanych najczęściej wskazuje chęć zobaczenia nowych miejsc oraz potrzebę relaksu. Niemal dwukrotnie rzadziej wyjeżdżamy po to, by odwiedzić rodzinę lub znajomych mieszkających w innych zakątkach kraju. Blisko co trzeci badany dzięki podróżom chce rozwijać swoje hobby, a co ósmy jako jeden z najczęstszych celów wyjazdu wymienia obowiązki służbowe. 

Jak często?

Zdecydowana większość pytanych podróżuje po Polsce co najwyżej pięć razy w ciągu roku. Co czwarta osoba wyjeżdża nawet dwa razy częściej, a dla co piątej 10 krajowych podróży w ciągu roku stanowi wręcz minimum. Wyjazdy z reguły nie są długie. Aż 66 proc. badanych ogranicza się jedynie do krótkich, weekendowych wypadów. Dla czterech na 10 Polaków podróż po kraju trwa nie dłużej niż tydzień, a na jeszcze dłuższe, przynajmniej dwutygodniowe wyjazdy pozwala sobie tylko nieco ponad 6 proc. badanych. 



Opr. Andrzej Jarczewski

Wydanie: 7/2019, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail