Kolejna decyzja TSUE niekorzystna dla linii lotniczych

30 lipca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podjął bardzo ważną decyzję, która zwiększa szanse podróżnych na dotarcie do celu, nawet jeśli ich lot zostanie odwołany lub znacznie opóźniony. W nowym wyroku TSUE podkreśla, że linia lotnicza zawsze odpowiada za zmianę trasy i przekierowanie pasażerów.

 

 rt 2019 08ua 05

  Dlatego jeśli lot zostanie odwołany, przewoźnik musi zaplanować alternatywny plan podróży tak, aby podróżujący jak najszybciej mogli dotrzeć do miejsca docelowego. Rozstrzygnięcie to znacząco wzmacnia europejskie prawo pasażerskie. Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów w Unii i mają zastosowanie do wszystkich dokładnie w ten sam sposób. AirHelp doradza poszkodowanym pasażerom, by sprawdzili, czy problem z lotem, oprócz zmiany trasy lub zwrotu biletu, uprawnia ich też do rekompensaty finansowej. W ostatnich latach TSUE podjął kilka ważnych decyzji, mających na celu wyjaśnienie i wzmocnienie praw pasażerów w Europie. Najważniejszy jest werdykt w sprawie strajków pracowników linii lotniczych, które nie stanowią „nadzwyczajnych okoliczności”. Trybunał wyjaśnił również, że: „Prawo do odszkodowania za długie opóźnienia lotów ma zastosowanie do rejsów łączonych do państw trzecich z międzylądowaniem poza UE”. Z kolei w lipcu br. TSUE orzekł, że wszystkie loty, które opuszczają UE, zarezerwowane w ramach tego samego numeru, podlegają przepisom, nawet jeśli opóźnienie spowodowane jest połączeniem realizowanym przez inne linie lotnicze. 


Wydanie: 8/2019, AKTUALNOŚCI

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail