Wyspa dla każdego

Gran Canaria, zwana małym kontynentem, jest nieustannie popularna wśród turystów, a turystyka jest podstawą jej gospodarki. Tradycje obsługi ruchu turystycznego w nowoczesnym rozumieniu tego pojęcia są tu wyjątkowo długie.

 

rt 2019 08ua 09 

 

  To doświadczenie i dopracowanie oferty w połączeniu z wyjątkowo dobrymi warunkami naturalnymi tworzy niezwykle atrakcyjną mieszankę. Gran Canaria jest przykładem miejsca, które jest popularne wśród turystów od ponad stu lat. Wciąż działa w stołecznym Las Palmas hotel Santa Catalina, otwarty w 1890 r. To nie powinno dziwić na wyspie, która oferuje właściwie wszystko, czego oczekują turyści. Do ich dyspozycji jest tu około 60 km plaż, w pobliżu których znajdują się góry z wąwozami, lasami i najwyższym szczytem Pico de Las Nieves mierzącym 1949 m n.p.m. To wszystko przy średniej rocznej temperaturze wynoszącej 24°C. Jest więc Gran Canaria miejscem, gdzie turystyka kwitnie przez cały rok, a coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy plażowania, uprawiania sportów, jak i poszukujący oryginalnego miejsca na konferencję czy spotkanie biznesowe. Do tego wyspa jest doskonale połączona z wieloma europejskimi miastami, co znacznie ułatwia planowanie wszelkich imprez. Ocean i plaża Jak przystało na wyspę, Gran Canaria była i jest związana z morzem. To ono wraz z łagodnym klimatem zaczęło przyciągać turystów. Dziś wciąż jest jedną z głównych atrakcji. Tutej sze plaże mają różny charakter. Do wyboru są zarówno plaże miejskie, jak i ukryte w zatokach z dala od zgiełku i tłoku. Playa de Las Canteras uchodzi za jedną z najlepszych miejskich plaż w Hiszpanii. Playa del Inglés i Meloneras oferują, z jednej strony, doskonałą infrastrukturę w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu w ciągu dnia i atrakcyjne nocne życie. Z drugiej strony, nie ma tu problemów ze znalezieniem spokojnych, odosobnionych miejsc. 

 

rt 2019 08ua 10

Sport i przyroda

O wartości natury na Gran Canarii świadczy fakt, że ponad połowa powierzchni wyspy jest rezerwatem biosfery UNESCO. Pod ochroną znalazła się wyjątkowa różnorodność przyrodnicza, która daje schronienie wielu gatunkom roślin i zwierząt. Wypoczynek w takich warunkach to czysta przyjemność. Oczywiście sztandarową część oferty aktywnego wypoczynku stanowi możliwość uprawiania licznych sportów wodnych. A dzięki doskonałemu położeniu wyspy i jej klimatowi bawić się na wodzie i pod wodą można niemal przez cały rok. Tutejsze wybrzeże ma łączną długość 236 km i doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, wind- czy kitesurfingu. Panują tu doskonałe warunki zarówno dla początkujących żeglarzy, jak i dla tych, którzy chcą szlifować swoje zaawansowane umiejętności. Zależnie od pory roku odpowiednie miejsca na wyspie oferują warunki do pływania na desce czy latania na kitesurfingu. Zdaniem wielu miłośników deski, panują tu jedne z najlepszych warunków na półkuli północnej. Mniej oczywistą aktywnością, którą z powodzeniem można uprawiać na wyspie, a która jest popularna w naszym kraju, jest wędkarstwo. W tutejszych wodach żyją tak niezwykłe dla nas gatunki ryb, jak barrakudy, belony, tuńczyki atlantyckie czy wreszcie wspaniałe marliny. We wnętrzu wyspy wytyczono sieć szlaków pieszych i rowerowych. Nic dziwnego, że na Gran Canarię przyjeżdżają trenować nie tylko liczni amatorzy, ale także zawodowcy. Podjazd na szczyt Pico de Las Nieves jest jednym z najtrudniejszych w Europie, miejscami osiągając nachylenie 23 proc. Są oczywiście również trasy dla mniej ambitnych zawodników. Oferta turystyki górskiej obejmuje nie tylko kolarstwo, ale także wędrówki piesze czy wspinaczkę. Na wyspie działa wiele biur wyspecjalizowanych w organizowaniu wycieczek górskich. Oferta jest różnorodna, dostosowana zarówno do potrzeb klientów indywidualnych, jak i dla grup. Sportowa oferta obejmuje też spokojniejsze formy aktywności i nie chodzi tu raczej o tradycyjny lokalny sport – zapasy kanaryjskie. Z racji klimatu rozwinięta jest oferta golfowa. To właśnie na wyspie powstało w roku 1891 pierwsze w Hiszpanii pole golfowe. Wprawdzie ten rodzaj turystyki nie należy do najpopularniejszych wśród polskich turystów, jednak w segmencie premium znajduje on coraz większe grono zainteresowanych. W sumie na wyspie do dyspozycji graczy na różnym poziomie zaawansowania jest osiem pól golfowych. 

Miasta – rozrywka i biznes

Łagodny klimat i niewielkie amplitudy temperatur zachęcają również do całorocznego korzystania z życia nocnego wyspy. Tutejsze lokale poza ofertą typową dla kurortów turystycznych mają dla turystów wyjątkową, opartą na lokalnych produktach tradycyjną kuchnię. Na smakoszy czekają potrawy, w których znajdziemy wpływy licznych kultur, które kształtowały oblicze wyspy przez wieki. Jest to więc kuchnia znacznie różniąca się od tej z kontynentalnej części Hiszpanii, stanowiąca mieszankę wpływów europejskich, amerykańskich i afrykańskich. Hoduje się tu wiele egzotycznych dla nas owoców, takich jak mango czy papaja. Cenione są również tutejsze wina. Stolica i największe miasto wyspy oferuje wszelkie usługi i rozrywki, jakie można znaleźć w mieście. Są tu więc zarówno zabytkowe budowle (jak choćby w dzielnicy Vegueta), muzea, jak i rozmaite lokale – od kameralnych restauracji do nocnych klubów z muzyką. Rodziny z dziećmi, choć nie tylko, mogą korzystać z bogatej oferty parków rozrywki, które znajdują się w wielu miejscach wyspy. Wymienić można choćby Palmitos Park, Sioux City, Aqualand Maspalomas czy Angry Birds Activity Park w Puerto Rico. Rośnie też znaczenie wyspy na rynku MICE. Doświadczone kadry i bogata infrastruktura pozwalają zorganizować rozmaite imprezy firmowe – od wyjazdów motywacyjnych wypełnionych aktywnością po poważne konferencje. Do tego oferta obiektów konferencyjnych stale jest powiększana. Już w tej chwili do dyspozycji są zarówno duże obiekty, mogące z powodzeniem pomieścić duże wydarzenia, jak choćby Palacio de Congresos de Gran Canaria (Infecar), Auditorio Alfredo Kraus (Palacio de Congresos de Canarias), jak i wiele mniejszych, doskonałych do bardziej kameralnych spotkań. W efekcie Gran Canaria to miejsce godne polecenia event plannerom. 

Agroturystyka

Ten rodzaj wypoczynku raczej nie kojarzy się z Gran Canarią. Tymczasem daje on duże możliwości poznania bliżej kultury, kuchni i przyrody tej wyspy w sposób nieoczywisty. Na gości czekają liczne obiekty rozłożone na całym terenie wyspy. Są one stowarzyszone w organizacji Gran Canaria Natural. Skorzystanie z ich oferty daje możliwość stworzenia wyjątkowego programu czy to aktywnego wypoczynku, czy też z zakresu coraz popularniejszej turystyki przyrodniczej. Jest to również propozycja dla gości ceniących sobie po prostu relaks w niezwykłym otoczeniu. A ukryte we wnętrzu wyspy wsie takie jak Agaete, Mogán, Teror i Tejeda dają takie właśnie możliwości. Gran Canaria, choć jest doskonale znana jako świetne miejsce do wypoczynku, wciąż może zaoferować coś niezwykłego. Nie jest to, jak niektórzy sądzą, jedynie miejsce dla plażowiczów i miłośników nocnych rozrywek. Można powiedzieć, że dziś wyspa jest na nowo odkrywana jako miejsce aktywnego wypoczynku i niezwykłej kultury, którą można spotkać w każdym zakątku. Lokalne władze prowadzą dość skuteczną politykę mającą na celu rozbudowę oferty i lepsze wykorzystanie różnorodności wyspy, która – jak przystało na „mały kontynent” – może zaoferować o wiele więcej niż tylko, doskonałe zresztą, plaże.Andrzej Jarczewski

Wydanie: 8/2019, PREZENTACJE

To też może Cię zainteresować

W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail