Polski start-up z pieniędzmi od japońskiego giganta Sumitomo Corporation

2020-02-12

Sumitomo Corporation, jedna z największych japońskich firm, inwestuje w Teroplan S.A., właściciela m.in. marki e-podróżnik.pl. Za 12% akcji w spółce, japoński konglomerat przedsiębiorstw zapłacił 8,5 mln złotych. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój innowacyjnej formy międzymiastowego podróżowania, oferowanej pod marką Hoper. Korzystając z przejazdów Hoperem, to pasażer, a nie przewoźnik, wskazuje przystanki, którymi mogą być np. adres domu, hotelu, czy sanatorium.

poegnanie z kierowca Hopera

Teroplan S.A. to firma obecna na polskim rynku od ponad 10 lat, która dostarcza wielu rozwiązań technologicznych dla branży transportu pasażerskiego. Spółka działa w modelu hybrydowym. Jest twórcą i właścicielem platformy e-podróżnik.pl, łączącej różnego rodzaju środki komunikacji publicznej. Serwis ułatwia planowanie podróży oraz zakup online biletów autobusowych i kolejowych. Z e-podróżnik.pl co miesiąc korzysta ponad 3 mln pasażerów.         Od dwóch lat Teroplan, pod marką Hoper, samodzielnie rozwija innowacyjną usługę międzymiastowych przejazdów door-to-door.

-Wsiadanie i wysiadanie jest możliwe w każdej, nawet bardzo małej miejscowości znajdującej się w obrębie trasy Hopera. Pasażerowie docierają do celu szybko i wygodnie – bez przesiadek i dźwigania bagaży. Hoper jest formą współdzielonego przejazdu, który oferuje pasażerom komfort jazdy samochodem, w cenie biletu komunikacji publicznej. Ten rodzaj transportu może być także remedium na „białe plamy komunikacyjne”, powstające w wyniku zamykania mało dochodowych regularnych połączeń autobusowych i kolejowych – mówi Andrzej Soroczyński, prezes zarządu firmy Teroplan S.A.

To właśnie dotychczasowe wyniki projektu – ponad 40 tys. pasażerów podróżujących Hoperem w 2019 roku, na 13 dostępnych trasach oraz zarządzanie przedsięwzięciem w oparciu o bardzo zaawansowaną technologię – w głównej mierze zdecydowały o pozytywnej decyzji inwestycyjnej japońskiej firmy Sumitomo.

Historia Sumitomo Corporation rozpoczęła się w XVII wieku, kiedy Masumoto Sumitomo założył sklep z książkami i lekami. Obecnie Sumitomo Corporation to jeden z największych japońskich konglomeratów, który posiada udziały w 929 firmach w wielu branżach, m. in. surowcowej, automotive, lotniczej, infrastruktury, energetyki, mediów i nieruchomości. W ostatnich latach Sumitomo zainwestowało w szereg start-upów związanych z mobilnością w tym: Rivian’a, Gogoro, Turo, Vulog’a czy AppyWay.

-Sumitomo zdecydowało się zainwestować w Teroplan ze względu na innowacyjną usługę Hoper, która rozwiązuje istotny problem społeczny związany z dostępnością do taniego i bezpiecznego podróżowania. Hoper, będący świetnym uzupełnieniem tradycyjnych przewozów autobusowych i kolei, doskonale pasuje do realiów rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo know-how, obecnie budowany przez firmę, może zostać wykorzystany także w usługach transportu opartych o pojazdy autonomiczne. Sumitomo planuje aktywnie wspierać rozwój Teroplanu, który według naszej oceny jest jednym z najbardziej obiecujących polskich start-upów. – mówi Dominik Słonecki, assistant director w Sumitomo Deutschland GmbH

Środki pozyskane z nowej emisji akcji, spółka zainwestuje przede wszystkim w rozwój marki Hoper w Polsce i za granicą.

-W przeciągu dwóch najbliższych lat planujemy objąć siatką połączeń całą Polskę. A docelowo chcemy, aby usługa była dostępna także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – na początku w Serbii i na Ukrainie, gdzie już teraz Teroplan oferuje lokalne wersje e-podróżnik.pl – tłumaczy A. Soroczyński i dodaje – Znaczną część pozyskanych środków przeznaczymy także na dalszy rozwój technologii wspierającej zarządzanie Hoperem m.in. automatyzację procesu planowania tras czy zarządzania pojazdami. W tych działaniach Teroplan w dalszym ciągu będzie ściśle współpracować z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Należy podkreślić, że to już druga runda inwestycyjna, którą Teroplan S.A. zakończył z sukcesem w przeciągu niespełna roku. W marcu 2019 roku do grona akcjonariuszy firmy dołączyła Wirtualna Polska Holding S.A., która nabyła akcje spółki łącznie za 7,7 mln złotych. Spółce Teroplan S.A. w obu inwestycjach doradzali: CC Group, jako doradca transakcyjny oraz Kancelaria Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy z Krakowa, jako doradca prawny.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail