badania rynku

30 proc. Polaków planuje wyjazd w najbliższych tygodniach

2020-04-30

Tak wynika z badania przeprowadzonego wśród turystów na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Prawie 1/3 badanych chce wyjechać na krótki wyjazd jeszcze w maju lub czerwcu.

POT1

Wśród najważniejszych czynników zazwyczaj branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów pojawił się nowy, związany z aktualną sytuacją epidemiczną – wprowadzenie przez obiekt podwyższonych standardów higienicznych. Ten czynnik jest ważny dla 82 proc. turystów, w tym dla połowy z nich (41 proc.) – bardzo ważny. Jednak dla takiej samej grupy (82 proc.) bardzo ważne lub raczej ważne okazuje się całkowity koszt noclegu i zakwaterowanie. Niewiele mniej (78 proc.) przywiązuje wagę do atrakcji turystycznych i pogody.

― Naszym celem było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i gości obiektów turystycznych w tym trudnym czasie. Zależy nam na tym, by pobudzić branżę i umożliwić jej działanie w trakcie epidemii. Jesteśmy przekonani, że otwarcie bazy noclegowej, przy zachowaniu dobrych praktyk i środków ostrożności pozwoli branży turystycznej ponownie zarabiać ― powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Polacy są spragnieni podróżowania. Z badania zleconego przez POT wynika, że aż 30 proc. Polaków w ciągu najbliższych kilku tygodni planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem. Ponad połowa z nich (59 proc.) planuje podróż poza swój region i zamierza przejechać ponad 200 km. Cel wyjazdu to przede wszystkim góry (34 proc.), morze (27 proc.) lub jeziora (16 proc.). Również miasta mogą liczyć na gości. Chęć wyjazdu do innego miasta zadeklarowało 11 proc. z pośród planujących podróż.

POT2

― To pozwala nam z optymizmem spojrzeć na perspektywę tegorocznych wakacji i z pewnością jest dobrą prognozą dla branży turystycznej. Pierwsza odrodzi się turystyka krajowa. Polska Organizacja Turystyczna, aby wzmocnić ten pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce ― dodał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Andrzejczyk.

Dla turystyki duże znaczenie będzie miało także równoczesne otwarcie niektórych atrakcji turystycznych, w tym muzeów i innych miejsc kultury. W badaniu zleconym przez POT aż 78 proc. respondentów zwraca na to uwagę. Zdecydowana większość turystów, bo 64 proc. wybierze się do płatnych obiektów noclegowych, 16 proc. natomiast zamierza odwiedzić rodzinę lub przyjaciół.

 

Badanie wykonane w dniach 22-26 kwietnia 2020 roku przez ARC Rynek i Opinia sp. z.o.o., na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18-64 lat; 1030 respondentów.

 

 

 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail