hotele

Wideokonferencja z gestorami bazy noclegowej

2020-05-06

Dziś (czwartek 6 maja) odbyła się kolejna wideokonferencja departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju. Tym razem skierowane było do środowiska gestorów bazy hotelowej. W spotkaniu uczestniczył również prezes Polskiej Organizacji Turystycznej – Robert Andrzejczyk.

Czat HT2

Marek Łuczyński z polskiej Izby Hotelarstwa zaapelował do prezesa POT by w promocji polski stawiać na kraje ościenne. Proponował również by Polska jako pierwsza w Europie wyszła z inicjatywa tworzenia „stref turystycznych” w skład których wchodziłyby kraje położone w jednym regionie. Zaproponował, by z taką inicjatywą wystąpić do krajów Grupy Wyszehradzkiej. Przedstawiciel PIH zgłosił gotowość jego organizacji do ewentualnego uczestnictwa w takim projekcie. -  Apeluję o powołanie rady programowe lub spec grupę tego projektu. Żeby PIH, POT i IGHP wyznaczyły ekspertów, którzy pomogą opracować taki projekt -zadeklarował Łuczyński. Na koniec zaproponował, by działania te sfinansować z pieniędzy przesuniętych z Polskiej Fundacji Narodowej do POT.

- Skupiamy się na rynku krajowym, bo ten już się odradza. Nasza strategia będzie dostosowana do tego jak będzie się rozwijała sytuacja. Jest już propozycja, by kraje o podobnym stopniu zakażeń była współpraca. Już zaproponowaliśmy to w GW, jednak kraje te nie są jeszcze gotowe. Ważne jest również jaki potencjał mają turyści z danych krajów. Turystyka to nie tylko hotelarstwo, jest więcej interesariuszy, którzy są zainteresowani udziałem w takim projekcie – odpowiedział prezes POT Robert Andrzejczyk.

Kamil Ruciński, prezes portalu nocowanie.pl, zadał w imieniu 18 tys. właścicieli lokali do wynajęcia prę praktycznych pytań. - Jak liczyć dzieci, gdy przyjeżdża rodzina z dziećmi do pokoju 4 osobowego? - Co w sytuacji, gdy jest apartament kilkuosobowego – czy mogą tam przebywać tylko 2 osoby czy może być więcej?

Odpowiedzi udzielił dyrektor Mateusz Borek z Departamentu Turystyki MR. Podkreślił, że wytyczne nie są aktem normatywnym, a więc wiele zależy od gestorów, bo w wielu punktach zalecane jest stworzenie własnych procedur.

- Jeśli chodzi o dzieci to w praktyce hotelarskiej nocleg nie był traktowany jako pełnowartościowy pobyt dorosłego, więc i w tym przypadku jest podobnie odpowiedział Borek. - Jeśli chodzi o zakaz zgromadzeń to zgodnie z przepisami nie stosuje się go w przypadku osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Wyłączone z niego są również osoby prowadzące czynności służbowe. Tak więc w przypadku apartamentu jeśli jest to rodzina, wówczas nie ma limitu 2 osób – zakończył przedstawiciel MR.

Przedstawiciel PTTK zwrócił uwagę, że zapomniano o specyfikę pracy schronisk. Co z wędrującymi po szlakach? Problem z procedurami, gdy osoba pojawi się z objawami? Nie ma możliwości zmuszenia do izolacji? Może klienci powinni podpisywać deklaracje, że klient się zgadza na takie działania. Zaproponował również, by campery i namioty nie były wliczane w liczbę osób w obiekcie. Należy opracować inne procedury dla tych obiektów lub po prostu je zamknąć, ponieważ nie działają one jak schroniska.

- Rekomendujemy na tworzeniu własnych regulaminów. Można taki regulamin np. z GIS skonsultować – odpowiedział dyrektor Mateusz Borek. Co do campingów, jego zdaniem powinno się stosować tak jak w pokojach, ale do jednego miejsca postojowego (2 os. nie licząc rodzin).

Rafał Szlachta, dyrektor departamentu turystyki w MR dodał, że wytyczne są zasadami sanitarnymi i nie zalezą od MR. - Inicjatywa otwierania wychodzi od nas, jednak ostateczny kształt wychodzi z MZ, gdzie wiedzą najlepiej co się dzieje – zakończył dyrektor Szlachta.

Andrzej Kindler, wiceprezes PIT zapytał o kwestie przyjmowania w obiektach grup. - Nie jest wprost napisane, że nie wolno przyjmować grup. Czy obiekt może przyjąć grupę zakładając, że spełni wymogi i wytyczne?

- Instytucje kultury też przyjmują pewne grupy zorganizowane. Nie ma wprost wskazania, że jest to zakazane. Jeśli wszystkie wymogi są spełnione, to trudno prawnie rozróżnić czy jest to wyjazd indywidualny czy grupowy - odpowiedział Borek.

Waldemar Domarańczyk (PTSM), zapytał czy obiekty będące w gestii MEN mogą ruszać, czy czekać na zgodę MEN? Duża część to obiekty szkolne, nad którymi nadzór mają kuratorzy. Czy mogą teraz już ruszać, czy czekać?

Rafał Szlachta poinformował, że w najbliższych dniach będzie spotkanie z MEN i poznamy szczegółowe wytyczne. Ponadto przedstawiciele MR poinformowali, że pozwolenie otwarcia dotyczy wszystkich obiektów noclegowych, które są zgłoszone do ewidencji.

Stowarzyszenie Hoteli Historycznych Ryszard Skotnicki, podkreślił, że potrzebny jest jakikolwiek plan, bo bez tego nie ma możliwości przekładania terminów z gośćmi. - Mamy wesela, konferencje itd. Potrzebna jest mapa drogowa również co do usług dodatkowych, bo ludzie muszą wiedzieć kiedy będą mogli skorzystać – dodał Skotnicki. - Jak rozumieć zakaz przebywania na terenie obiektu niezameldowanych? Wynika z tego, że również na recepcję nie może nikt wejść. Ponadto zapytał na jakich naczyniach ma odbywać się room service: hotelowych ceramicznych czy jednorazowych? Podniósł również kwestię, tego, że o zwolnienie z podatku od nieruchomości trzeba występować pisząc pisma, podczas gdy powinna być ona automatyczna.

Krzysztof Sadurski podniósł potrzebę zwolnienia hoteli z podatku minimalnego. Zdaniem Mateusza Borka, podatku minimalnego kwestia powinna zostać w najbliższych dniach rozwiązana i jest duża szansa, że nastąpi to po myśli branży.

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail