Dziś publikujemy pełniejszą informację Komisji Europejskiej, która wczoraj (13 maja) zaprezentowała swoje wytyczne dla sektora turystycznego.
Wytyczne Komisji mają na celu zapewnienie ludności możliwości niezbędnego odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Kiedy tyko pozwoli na to sytuacja zdrowotna, ludzie powinni mieć możliwość – przy zachowaniu wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa i ostrożności – spotkać się znów z przyjaciółmi i rodziną w kraju lub poza jego granicami.
Pakiet ma również na celu pomóc sektorowi turystyki UE wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią. W tym celu wspierać się będzie przedsiębiorstwa i dołoży się starań, by Europa była w dalszym ciągu najpopularniejszym kierunkiem turystycznym.
Pakiet Komisji dotyczący turystyki i transportu obejmuje:
Informacje dla turystów i podróżujących
Komisja pragnie, by ludzie znów mogli podróżować, i czynić to z poczuciem pewności i bezpieczeństwa. Mają to umożliwić następujące działania:
Swoboda przemieszczania się i podróże transgraniczne mają kluczowe znaczenie dla turystyki. W związku z tym, że państwom członkowskim udaje się ograniczyć występowanie wirusa, ogólne ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się należy zastąpić bardziej ukierunkowanymi środkami. Jeśli ogólne zniesienie ograniczeń nie jest jeszcze możliwe ze względu na sytuację zdrowotną, Komisja proponuje zastosować stopniowe i skoordynowane podejście przewidujące zniesienie w pierwszym rzędzie ograniczeń między poszczególnymi obszarami lub państwami członkowskimi, w których sytuacja epidemiologiczna jest wystarczająco podobna. Podejście to musi być również elastyczne i przewidywać np. możliwość ponownego wprowadzenia niektórych środków, jeżeli wymagać tego będzie sytuacja epidemiologiczna. Państwa członkowskie powinny podjąć działania w oparciu o następujące trzy kryteria:
Szczególne znaczenie ma zasada niedyskryminacji: jeżeli państwo członkowskie postanawia zezwolić na podróż na swoje terytorium lub do określonych regionów bądź obszarów na swoim terytorium, powinno to robić w sposób niedyskryminacyjny, umożliwiając wjazd ze wszystkich regionów lub państw w UE o podobnych warunkach epidemiologicznych. Podobnie wszelkie ograniczenia należy znieść w sposób wolny od dyskryminacji. Zniesienie to powinno dotyczyć wszystkich obywateli UE i wszystkich mieszkańców danego państwa członkowskiego niezależnie od ich obywatelstwa. Powinno też stosować się do wszystkich obszarów Unii znajdujących się w podobnej sytuacji epidemiologicznej.
Wytyczne przedstawiają ogólne zasady bezpiecznego i stopniowego przywracania pasażerskiego transportu lotniczego, kolejowego, drogowego i wodnego. Zawarto w nich szereg zaleceń, takich jak konieczność ograniczenia kontaktu między pasażerami i pracownikami transportu oraz kontaktu pasażerów między sobą, a także – jeżeli to wykonalne – zmniejszenia zagęszczenia pasażerów w środku transportu.
Wytyczne zawierają również zasady dotyczące stosowania środków ochrony indywidualnej, takich jak maski ochronne, i odpowiednich protokołów w przypadku gdy u pasażerów wystąpią objawy koronawirusa. Zawarto w nich również zalecenia w odniesieniu do poszczególnych rodzajów transportu, a państwa członkowskie wezwano do skoordynowania działań w kontekście ponownego stopniowego przywracania międzynarodowych połączeń transportowych.
Komisja określa wspólne ramy zawierające kryteria na potrzeby bezpiecznego i stopniowego wznawiania działalności turystycznej oraz opracowania protokołów zdrowotnych dla hoteli i innych obiektów zakwaterowania w celu ochrony zdrowia zarówno gości, jak i pracowników. Kryteria te obejmują: dowody epidemiologiczne, zagwarantowanie wystarczających możliwości systemu opieki zdrowotnej dla miejscowej ludności i turystów, zagwarantowanie solidnego nadzoru oraz możliwości w zakresie monitorowania i testowania, a także ustalania kontaktów zakaźnych. Dzięki tym wytycznym ludzie będą mogli bezpiecznie przebywać w hotelach, na kempingach, w ośrodkach oferujących nocleg ze śniadaniem lub innych sezonowych obiektach noclegowych, jeść i pić w restauracjach, barach i kawiarniach, a także korzystać z plaż i innych obiektów wypoczynkowych na świeżym powietrzu.
Państwa członkowskie, przy wsparciu Komisji, uzgodniły wytyczne służące zapewnianiu transgranicznej interoperacyjności aplikacji do ustalania kontaktów zakaźnych, tak aby obywatele mogli być ostrzegani przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem również podczas podróży w UE. Będą one punktem odniesienia dla deweloperów współpracujących z krajowymi organami ds. zdrowia. Aplikacje takie muszą być dobrowolne, przejrzyste, tymczasowe i cyberbezpieczne. Powinny ponadto wykorzystywać zanonimizowane dane, opierać się na technologii Bluetooth i być interoperacyjne w wymiarze transgranicznym, a także w systemach operacyjnych. Kluczowe znaczenie ma interoperacyjność: obywatele UE muszą być w stanie otrzymywać powiadomienia o ewentualnym zakażeniu w sposób bezpieczny i chroniony, niezależnie od aktualnego miejsca pobytu w UE, i bez względu na aplikację, którą wykorzystują. Komisja wspiera państwa członkowskie w znalezieniu właściwego rozwiązania zgodnie z zasadami określonymi w unijnym zestawie narzędzi i wytycznych Komisji dotyczących ochrony danych.
Zgodnie z przepisami UE podróżni mają możliwość wyboru między zwrotem kosztów za odwołane bilety (lotnicze, kolejowe, autobusowe/autokarowe lub bilety na prom) lub odwołaną podróż zorganizowaną w formie środków pieniężnych a zwrotem tych kosztów w formie bonu. Zalecenie Komisji potwierdza to prawo, a jednocześnie ma na celu zapewnienie, aby bony stały się opłacalną i bardziej atrakcyjną alternatywą dla zwrotu kosztów w przypadku wyjazdów odwołanych z powodu pandemii, która spowodowała poważne trudności finansowe między innymi dla operatorów turystycznych. Bony dobrowolne powinny być objęte ochroną przed niewypłacalnością emitenta, a ich minimalny okres ważności powinien wynosić 12 miesięcy. Jeżeli nie zostaną wykorzystane, powinna również istnieć możliwość ich wymiany na gotówkę w terminie jednego roku. Powinny one również zapewniać pasażerom wystarczającą elastyczność, umożliwiać im podróżowanie na tej samej trasie na takich samych warunkach przewozu, zaś podróżnym umożliwiać rezerwację imprezy turystycznej charakteryzującej się takim samym rodzajem usług lub taką samą jakością jak odwołana impreza. Powinna również istnieć możliwość przenoszenia bonów na innego podróżnego.
Informacje dla przedsiębiorstw turystycznych
Komisja zamierza wspierać europejski sektor turystyki poprzez:
o Elastyczność w ramach zasad pomocy państwa, dzięki której państwa członkowskie mogą wprowadzać np. systemy gwarancji dla bonów i inne systemy wsparcia płynności, aby wspierać przedsiębiorstwa w sektorach transportu i turystyki oraz aby zapewniać, że roszczenia o zwrot kosztów wynikające w związku z pandemią koronawirusa są zaspokajane. Systemy bonów mogą zostać zatwierdzone przez Komisję bardzo szybko po otrzymaniu powiadomienia od danego państwa członkowskiego.
o Finansowanie ze środków UE: UE w dalszym ciągu zapewnia natychmiastową płynność przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem za pośrednictwem inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa w ramach zarządzania dzielonego z państwami członkowskimi. Komisja, wraz z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, udostępniła również środki pieniężne sięgające 8 mld euro na pomoc dla 100 tys. małych przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem.
Program SURE wspiera państwa członkowskie w pokrywaniu kosztów krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i podobnych środków umożliwiających przedsiębiorstwom utrzymanie miejsc pracy. Komisja wspiera również partnerstwa między służbami zatrudnienia, partnerami społecznymi i przedsiębiorstwami służące pomocy w przekwalifikowaniu, w szczególności pracowników sezonowych.
Komisja będzie współpracować z państwami członkowskimi w celu propagowania systemu patronatu, w ramach którego klienci mogą wspierać swoje ulubione hotele lub restauracje. Komisja będzie również wspierać ogólnoeuropejskie kampanie informacyjne promujące Europę jako cel podróży turystycznych.
Aby uzupełnić te krótkoterminowe działania, Komisja będzie w dalszym ciągu współpracować z państwami członkowskimi, wspierając zrównoważoną turystykę zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem i zachęcając do cyfrowej transformacji usług turystycznych, aby oferować większy wybór i zapewniać lepszą alokację zasobów oraz nowe sposoby zarządzania podróżami i przepływami turystycznymi.
Komisja planuje zorganizować kongres poświęcony turystyce w Europie z udziałem przedstawicieli instytucji UE, przemysłu, regionów, miast i innych zainteresowanych stron, aby wspólnie ukształtować przyszłość zrównoważonego, innowacyjnego i odpornego ekosystemu turystyki europejskiej – „Europejski program na rzecz turystyki w perspektywie 2050 roku”.
Komisarz ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders powiedział: Konsumenci w Europie mogą być jednak pewni: Komisja nie zniesie ich prawa do zwrotu kosztów odwołanych podróży. Zalecamy jednak, by zwiększyć atrakcyjność bonów dla tych, którzy wybrali tę opcję. Swoboda przemieszczania się stała się tymczasem prawem, które obywatele Europy cenią sobie najbardziej. Ważne jest, aby prawo to przywrócić, gdy tylko pozwolą na to okoliczności.