badania rynku

Plany wakacyjne Polaków w cieniu koronawirusa. Wyniki badania “Future of Travel”.

2020-07-15

Tegoroczne plany wakacyjne pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Jednak jak wynika z badania „Future o Travel” przeprowadzonego w czerwcu br. na zlecenie Europ Assistance, aż 81% Polaków ma plany urlopowe w tym roku i zamierza na nie wydać średnio 3 340 zł. Większość osób wybierze wypoczynek w kraju (79%), a 1/3 rodaków planuje również urlop za granicą.

 Assistance

Pandemia koronawirusa, znacznie wpłynęła na życie ludzi na całym świecie. Badanie pokazuje, że Polacy są zaniepokojeni aktualną sytuacją. Najbardziej martwią ich kwestie dotyczące zdrowia, zarówno własnego, jak i członków rodziny – 81%. Z kolei 38% osób obawia się zwolnienia z pracy, zmniejszenia aktywności zawodowej i utraty części dochodów.

Jednak pomimo tej sytuacji, 81% Polaków ma w tym roku plany urlopowe. Również tyle samo Europejczyków zadeklarowało, że na pewno lub prawdopodobnie pojedzie w tym roku na wakacje. Latem większość Polaków wybierze jednak turystykę lokalną – 70%, natomiast natomiast 17% chce spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, 7% w innych krajach, a 5% respondentów jeszcze nie zdecydował gdzie dokładnie pojedzie.

Podczas tegorocznych wakacji najwięcej osób spędzi urlop nad morzem – 27%, 17% osób odwiedzi rodzinę lub znajomych, 15% postawi na odpoczynek połączony ze zwiedzaniem, a 14% osób wybierze krótki wyjazd, typu “city break”. Latem, Polacy najchętniej wybierają wypoczynek tygodniowy – 40%, przynajmniej dwa tygodnie wakacji planuje – 34% osób, a na przedłużony weekend wybierze się – 16% planujących wakacje. Jak pokazuje badanie, pandemia koronawirusa nie ma wpływu na rodzaj wybieranego zakwaterowania. Tak jak w latach poprzednich, Polacy najczęściej rezerwują wakacje w hotelu – 35% lub kwaterze prywatnej – 33%. Zdecydowana większość osób pojedzie na wypoczynek samochodem – 66%, samolot wybierze co piąta osoba planująca urlop – 21%, a do pociągu wsiądzie – 17% urlopowiczów.

Badani zadeklarowali, że w tym roku planują przeznaczyć na wyjazd wakacyjny średnio 3 340 zł. Prawie połowa osób – 48% przewiduje, że ich budżet wakacyjny zmniejszy się w związku z Covid-19, w porównaniu z 2019 rokiem, a co piąta osoba – 20% planuje zwiększyć wydatki na wypoczynek.

Trendy w podróżowaniu w 2021r.

Pomimo dużej chęci podróżowania pozostaje duża niepewność co do przyszłych podróży, wielu respondentów nie wie jeszcze, czy będą rezerwować wakacje w nadchodzących miesiącach. Jesienią wypoczynek zarezerwowało – 26%, zimą planuje wyjechać – 19% osób, a plany urlopowe na przyszły rok ma co piąta osoba – 20%.

W nadchodzących miesiącach ciągle najbardziej popularnym środkiem transportu będzie samochód – 51% (jesienią) i 65% (zimą). W 2021 roku ten sposób podróży deklaruje 52% osób. W przyszłym roku respondenci deklarują zwiększenie zainteresowanie lataniem, do samolotu planuje wsiąść 36% osób planujących podróż. Podczas przyszłorocznego urlopu Polacy najchętniej pojadą nad morze – 35%,  odpoczynek połączony ze zwiedzaniem planuje 20% osób, a wizytę u rodziny i znajomych 11%. Wypoczynek w kraju nadal będzie popularny – 40%, wzrośnie jednak zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi – 34%, w tym również na dalsze kierunki (poza UE) – 15%.

W badaniu widać zwiększenie zainteresowania zakupem ubezpieczenia podróżnego. W przeszłości polisę turystyczną kupowało 48% ankietowanych, w nadchodzących miesiącach taki zakup planuje 54% osób. Najwięcej z nich – 55% planuje kupić ubezpieczenie u agenta ubezpieczeniowego lub bezpośrednio w Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 16.06-25.06.2020 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Tajlandii. W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 11 001 osób.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail