prawo

Będą kolejne dopłaty do wynagrodzeń i zwolnienia z ZUS.

2020-07-21

Rząd szykuje kolejny program pomocowy dla szeroko rozumianej branży turystycznej polegający na zwolnieniu firm z opłacania składek do ZUS i dopłat do pensji pracowników przez kolejne trzy miesiące. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że hotele też będą mogły liczyć na wsparcie, choć jak nieoficjalnie ustalił "Hotelarz" wewnątrz ministerstwa wciąż trwa dyskusja na ten temat.

pieniadz

Jak powiedziała dziś w wywiadzie dla "Interii Biznes" wicepremier Emilewicz:

- Po długich i trudnych dyskusjach wytypowaliśmy kilka (branż, które otrzymają pomoc - przyp. Red.). Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielkie imprezy czy koncerty szybko nie wrócą, w hotelach, które żyją z obsługi biznesu, długo jeszcze nie będzie obłożenia. Branża autokarowa - a to 26 proc. rynku europejskiego - nie pracuje nawet na 50 proc. swoich możliwości. Wiem o firmie, która ma 70 autokarów, zatrudnia 200-300 kierowców i prosi o przedłużenie postojowego. Inna forma pomocy to dalsze zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne. Wsparcie musi być jednak punktowe, przy merytorycznym dialogu z tymi branżami.

Jednym z instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej było zwolnienie ze składek do ZUS za pracowników na trzy miesiące, a także dopłaty do pensji i postojowego przy zmniejszonym wymiarze etatu. Warunkiem uzyskania wsparcia było m.in. niezaleganie w ZUS i brak przesłanek do ogłoszenia upadłości, a także spadek obrotów o min. 15 proc. (z dwóch wybranych miesięcy 2019 i 2020) lub 25 proc. (z wybranego miesiąca 2020 r. i poprzedzającego go). Program miał charakter powszechny.

Obecnie Ministerstwo Rozwoju pracuje nad przedłużeniem pomocy w tym zakresie dla szeroko rozumianej branży turystycznej, obejmujące zarówno zwolnienie z ZUS na kolejne trzy miesiące, liczone od 1 lipca, a także możliwość uzyskania dopłaty do wynagrodzeń oraz postojowego. I choć twa już dopinanie szczegółów, to jak ustalił "Hotelarz" wciąż nie ustalono ostatecznie wykazu branż, które będą mogły skorzystać z rozwiązania. Według niektórych koncepcji "punktowa minitarcza" miałaby obejmować jedynie branże najmocniej dotkniętych przez COVID-19, tj. branżę przewozów autokarowych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, agentów turystycznych, organizatorów targów, kongresów i wystaw.

Aby program zaczął obowiązywać już od 1 lipca jak planuje ministerstwo, niezbędna będzie pilna zgoda Komisji Europejskiej, jeśli sprawa się przeciągnie, będzie obowiązywał od sierpnia. Szczegółowe rozwiązania zostaną ogłoszone przez resort kierowany przez wicepremier Jadwigę Emilewicz w przeciągu najbliższych kilku dni.

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail