polska

Wicepremier o pomocy dla zamknietych branż

2020-12-18

Wicepremier Jarosław Gowin z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim podczas wspólnej konferencji prasowej omówili plan pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym ograniczeniami w prowadzeniu działalności. Pomoc ma być punktowa, a państwo ma m.in. refinansować w 70-proc. koszty stałe poszkodowanych firm. Wartość nowej tarczy ma wynieść nawet 40 mld złotych.

gowin

- Pieniądze dla tych branż zaczną płynąć jeszcze w grudniu. Będzie to postojowe, zawieszenie ZUS i dotacje w wysokości 5 tys. dla firm. Będzie też kolejna tarcza i będą to środki niebagatelne. Sukcesywnie pracujemy też nad rozwiązaniami, które nazwaliśmy tarczą prawną - mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier zapowiedział też, że państwo ma refinansować w 70-proc. koszty stałe tym firmom, których działalność wstrzymały obostrzenia.

- Chcę podkreślić, że te środki trafią nie do całej gospodarki, ale właśnie punktowo, do firm, które nie mogą działać przez obecne obostrzenia - podkreślił Gowin.

Polityk zwrócił też uwagę na nowy pakiet pomocowy, który przed dwoma dniami podpisał prezydent Andrzej Duda. Chodzi o tzw. tarczę 6.0.

Dodał również, że Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie wszystkich pakietów pomocowych, które funkcjonowały dotychczas. Zgodziła się również na umorzenie w 100 proc. pomocy z PFR przyznanej wiosną.

- Przez to, że mieliśmy dobre podejście do finansów publicznych, pozwala nam to na ratowanie miejsc pracy przedsiębiorstw. Jako Ministerstwo Finansów jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami - dodał minister finansów.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail