Jak i kogo osłania tarcza

Tarcza 6.0 weszła w życie i niestety, jak to w życiu, mamy dwie wiadomości z nią związane: dobrą i złą. Dobra jest taka, że oferuje ona poza starymi również nowe formy pomocy. Ponadto rozszerzono grupę podmiotów do tej pomocy uprawnionych. Zła wiadomość jest taka, że jednak niecała branża tę pomoc może otrzymać.

rt 2020 10a 12

Początkowo grupa podmiotów, które zostałyby objęte pomocą, była dużo mniejsza. Jednak po poprawkach Senatu lista kodów PKD, które uprawniają do skorzystania z pomocy, powiększyła się. Projekt uzupełniono m.in. o firmy z branży kateringowej, transportu, kultury, przewodników czy agentów IATA. Niestety nie wszystkie postulowane przez Senat rodzaje działalności zostały zaakceptowane. Nie znaleźli się tam m.in. touroperatorzy oraz agenci turystyczni, pomimo silnego, ale niestety nieskutecznego lobbowania za ich uwzględnieniem. Na podstawie uchwalonych przepisów wsparcie otrzymają m.in. agenci IATA, piloci i przewodnicy, przewoźnicy autokarowi. Inne grupy spośród około 40 branż, które otrzymają pomoc z tego programu, to gastronomia, kluby fitness i organizatorzy targów. Do przepisów wpisano jeszcze inne, drobniejsze możliwości pomocy przedsiębiorcom. Przykładem jest możliwość umorzenia przez radę gminy podatku od nieruchomości za wybrane miesiące dla przedsiębiorców znajdujących się w kłopotach finansowych. W sumie we wprowadzonych przepisach znalazło się 40 rodzajów działalności, wyliczonych w formie kodów PKD. Rząd szacuje, że z różnych form pomocy zawartych w tarczy skorzysta około 270 tys. firm. Środki na nią przeznaczone wynoszą około 4 mld. zł. 

CO DAJE TARCZA?

Pakiet rozwiązań zawartych w tarczy dla branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami w związku sytuacją pandemiczną przewiduje zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe, dopłatę do wynagrodzeń i 5 tys. zł tzw. mikrodotacji za listopad w razie spadku przychodów o co najmniej 40 proc., licząc rok do roku. W myśl przyjętych rozwiązań przedsiębiorcy prowadzący działalność oznaczoną kodem PKD 55.10.Z będą mogli ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe, jeśli ich przychód był niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r. Sejm odrzucił jednak senackie poprawki rozszerzające grono beneficjentów tej pomocy o hotele (PKD 55.10.Z) oraz obiekty noclegowe i krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z), a także m.in. organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z) czy agentów turystycznych (PKD 79.11.A) Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, cytowany w komunikacie, wskazał, że turystyka i inne branże najbardziej poszkodowane przez COVID-19 będą teraz mogły liczyć na szybką pomoc. – Ustawa wprowadza uprawnienia dla Rady Ministrów, aby w drodze rozporządzenia przyznać postojowe lub zwolnić ze składek ZUS – to ważna zmiana – ocenił. ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 12/2020, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail