Turystyka cofnęła się o 30 lat

Tegoroczne wskaźniki dla tego sektora pokazują, że liczba podróży spadła globalnie o ponad 70 proc. To najgorszy rok w historii turystyki. UNWTO szacuje, że od stycznia do października na świecie było o 900 mln mniej podróży zagranicznych niż w tym samym czasie w roku 2019.

rt 2020 10a 13

Na dramatyczny kryzys w turystyce składa się kilka elementów, które mają jednak swe źródło w pandemii COVID-19. Poszczególne rządy w walce z wirusem wprowadzają kolejne obostrzenia. Do tego dochodzą obawy turystów przed podróżą. Wszystko to powoduje, że ruch turystyczny gwałtownie się załamał. 

OGROMNE STRATY

Według najnowszych danych opublikowanych przez UNWTO, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku około 900 mln turystów mniej niż rok wcześniej udało się w podróż za granicę. Taki wynik przekłada się na stratę w wysokości 935 mld dolarów przychodów z eksportu z międzynarodowych usług turystycznych. Strata ta jest ponad dziesięciokrotnie większa niż ta, którą w 2009 r. wywołał kryzys finansowy. – Od początku tego kryzysu UNWTO dostarczyła rządom i przedsiębiorstwom wiarygodne dane pokazujące bezprecedensowy wpływ pandemii COVID-19 na globalną turystykę. Chociaż wiadomość o szczepionce zwiększa zaufanie podróżnych, droga do odbudowy wciąż jest długa – stwierdził Zurab Pololikashvili, sekretarz generalny UNWTO. – Dlatego musimy zintensyfikować nasze wysiłki, aby bezpiecznie otwierać granice, wspierając jednocześnie miejsca pracy i biznes turystyczny. Coraz wyraźniej widać, że turystyka jest jednym z sektorów najbardziej dotkniętych tym bezprecedensowym kryzysem – dodał szef UNWTO. Na podstawie spływających danych eksperci UNWTO szacują, że spadek międzynarodowego ruchu turystycznego w całym 2020 r. może wynieść pomiędzy 70 proc. a 75 proc. Jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie to oznaczać, że globalna turystyka powróci do poziomu sprzed 30 lat. Liczba podróżnych międzynarodowych będzie o 1 mld niższa, a wpływy z tytułu usług turystycznych będą o około 1,1 bln dol. mniejsze. Ten ogromny spadek turystyki spowodowany pandemią może wygenerować stratę w światowym PKB wynoszącą aż 2 bln dol.! 

JAK WYGLĄDAJĄ REGIONY

Ograniczenia w podróżowaniu wciąż wpływają na sytuację turystyki w regionie Azji i Pacyfiku. Pierwszy region, który ucierpiał w wyniku pandemii i w którym wprowadzono największe ograniczenia w podróżowaniu, odnotował w pierwszych dziesięciu miesiącach spadek liczby przyjazdów z zagranicy wynoszący 82 proc. Znacznie mniejszy spadek wystąpił w regionie Bliskiego Wschodu, gdzie liczba podróży międzynarodowych wyniosła 73 proc. Jeszcze mniejszy spadek ruchu odnotowano w Afryce, gdzie jednak był on również wysoki i wyniósł 69 proc. Relatywnie najlepiej, choć dane są ciągle dramatyczne, było w Europie i obu Amerykach, gdzie spadek wyniósł 68 proc. Niestety, choć w Europie zanotowano pewną poprawę latem i we wrześniu, to jednak jesień okazała się bezwzględna. Kolejna fala pandemii wymusiła ponowne wprowadzenie obostrzeń, również w krajach, które na początku nie musiały ich w tak dużym stopniu wprowadzać. W efekcie ruch turystyczny znów zmarł. Jednak nie aż tak jak w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie w niektórych regionach we wrześniu i październiku zanotowano 100-procentowy spadek przyjazdów z zagranicy w wyniku całkowitych zakazów podróży międzynarodowych. W obu Amerykach widać powolne ożywienie ruchu turystycznego. Jest to związane ze stopniowym otwieraniem granic przez niektóre kraje atrakcyjne turystycznie. Tak dzieje się m.in.w niektórych państwach na Karaibach. 

POPYT WCIĄŻ CHORUJE

Niestety popyt pozostaje ogólnie słaby pomimo niewielkiej poprawy na niektórych rynkach. Dane dotyczące międzynarodowych wydatków turystycznych w dalszym ciągu odzwierciedlają bardzo słaby popyt na podróże zagraniczne. Popyt na turystykę krajową rośnie na niektórych rynkach, w tym w Chinach i Rosji. W przyszłości oczekuje się, że rozpoczęcie szczepień stopniowo zwiększy zaufanie konsumentów. Rozszerzone scenariusze na lata 2021–2024 wskazują na odbicie w drugiej połowie 2021 r. Niemniej jednak powrót do poziomów z 2019 r. w zakresie przyjazdów międzynarodowych może zająć od dwóch i pół do czterech lANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 12/2020, ŚWIAT BRANŻY
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail