polska

Stacje narciarskie potrzebują pomocy

2021-03-17

Przedsiębiorcy skupienie w organizacji Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne podsumowali ostatni sezon i przedstawili swoje postulaty wobec rządu.

stacje

Zwykle sezon narciarski w Polsce trwa około 100- 110 dni, zależnie od pogody i regionu. I w tym czasie stacje narciarskie generują największe przychody. W tym roku jednak z tego czasu przedsiębiorcy działać mogli jedynie przez około 50-53 dni.

Do tego te okresy działania nie obejmowały okresów, które co roku są najbardziej dochodowymi: zimowych ferii szkolnych oraz okresu Boże Narodzenie – Nowy Rok. W efekcie oszacowano, że przychody stacji zrzeszonych w PSNiT wyniosły zaledwie około 35 proc. przeciętnych wpływów za sezon.

- Szacujemy, że każdy dzień zamknięcia stacji narciarskich oznacza dla naszych członków około 5 mln zł strat – powiedział na zwołanej konferencji Tomasz Paturej, prezes zarządu PSNiT. – Koszt przygotowania do sezonu wyniósł około 32 mln zł, i to bez uwzględnienia działań związanych z koniecznością dostosowania się do nowych wymogów sanitarnych. Te koszty zostały poniesione dodatkowo – dodał Paturej.

Dlatego przedsiębiorcy zrzeszeni w PSNiT przedstawili 5 postulatów jakie przedstawiają władza jako podstawę do rozmów, i działań, które pomogą ich branży w ogóle przetrwać. - Nie chcemy zarabiać na pandemii, ale chcemy po prostu przeżyć i spokojnie żyć – podsumował prezes Tomasz Paturej

5 postulatów branży

Jeśli ośrodki padną albo będą w znacznie gorszej kondycji, to przełoży się tom również na inne branże w gminach, gdzie działają, ponieważ to właśnie stacje narciarskie ściągają najwięcej turystów i generują ruch turystyczny. Ich działalność rozlewa się na funkcjonowanie innych biznesów – pralni, wypożyczalni, restauracji czy kwaterodawców.

Podczas konferencji przedstawiono postulaty będące jednogłośnym apelem do rządzących. Przedstawiciele ośrodków narciarskich wskazali na:

 

1. Przygotowanie instrumentu wsparcia dla branży narciarskiej: rekompensata do

60 % przychodów ze średniej z poprzednich sezonów.

2. Szeroki wachlarz PKD kwalifikujących się do wsparcia - ale podobnie jak w tarczy PFR 2.0 - PKD wskazane z KRS/ CEiDG nie zobligowane jako główne.

3. Ulgi/ zwolnienia z podatku od nieruchomości i podatku od budowli na rok 2021 – ustawowo a nie pozostawione do decyzji samorządów.

4. Wsparcie dla wyodrębnionego obszaru tj. stacji narciarskiej, w ramach prowadzonej działalności a nie całej firmy tzn. wyliczenie przychodów/ kosztów z konkretnego obszaru firmy. Wiele podmiotów prowadzi złożoną działalność np. jako organizator turystyki. Dziś te firmy karane są za swoją przedsiębiorczość w poprzednich okresach.

5. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, umorzenia ZUS, wsparcie postojowe do następnego sezonu narciarskiego.

6. Preferencyjne stawki kredytów pozwalające na pokrycie zobowiązań leasingowych i kredytowych gwarantowane przez Skarb Państwa.

 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail