Pomorze Zachodnie raj dla wodnych sportów i turystyki

Nie ma wątpliwości, że Zachodniopomorskie to jeden z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski. Posiada idealne warunki do turystyki oraz rekreacji i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Śmiało może konkurować ze sławnymi i popularnymi Mazurami. Ale nawet tam nie ma takich rewelacyjnych możliwości uprawiania sportów wodnych jak na Pomorzu Zachodnim.

rt 2021 03b 13

Milowymi krokami zbliżają się wakacje. Choć pandemia na razie trzyma się mocno, to Polacy już planują swój letni wypoczynek. Prawdopodobnie, tak jak w ubiegłym roku, wielką popularnością wśród turystów, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy, będą się cieszyć kurorty i miejscowości turystyczne położone nad Bałtykiem. A z tych szczególnie słynie Pomorze Zachodnie. 

Morze, nasze morze

Zachodniopomorski odcinek Morza Bałtyckiego liczy prawie 185 km i jest hojnie obdarzony piaszczystymi plażami, wydmami, lasami i jeziorami. Wybrzeże dzieli się na cztery części: wyspy Uznam i Wolin oraz wybrzeża Trzebiatowskie i Koszalińskie. Słynie z urozmaiconej i malowniczej przyrody oraz wspaniałych kąpielisk. – W 2020 r. 21 Błękitnych Flag, międzynarodowych wyróżnień przyznawanych najlepszym na świecie plażom, łopotało właśnie w Zachodniopomorskiem. Spośród 32 wyróżnionych punktów w Polsce najwięcej flag, po trzy, przyznano dwóm miastom – Świnoujściu i Kołobrzegowi – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Jedną z wielu atrakcji jest szlak latarń morskich, które znajdują się w Świnoujściu (najwyższa, najstarsza i najsławniejsza), Kikucie, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłówku i Jarosławcu. Będąc na zachodniopomorskim wybrzeżu Bałtyku, nie można nie wstąpić do Koszalina – drugiego co do wielkości miasta regionu, położonego niedaleko od morza (11 km od centrum), u podnóża malowniczej Góry Chełmskiej, czy do Świnoujścia – kurortu przyciągającego coraz więcej wczasowiczów i kuracjuszy z całej Europy, słynącego z przepraw promowych, jedynej możliwości dostania się do miasta.

rt 2021 03b 14

Ale już ruszyła budowa komunikacyjnego ratunku dla Świnoujścia – tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Na pewno trzeba odwiedzić Międzyzdroje – nazywane nadmorską stolicą filmu polskiego lub polskim Cannes ze względu na odbywający się w nim Festiwal Gwiazd filmu i telewizji polskiej. Główna atrakcja to oczywiście Aleja Gwiazd z odciskami dłoni najznakomitszych polskich aktorów i twórców filmowych. Kolejny na trasie jest Dziwnów – stąd pochodził sławny polski uwodziciel, pierwowzór serialowego „Tulipana”. Warto zobaczyć most zwodzony nad Dziwną oraz Aleję Gwiazd Sportu. Trzęsacz – to oczywiście słynne, położone na klifie ruiny kościółka z przełomu XIV i XV wieku. Rewal z prawdziwym turystycznym magnesem – kolejką wąskotorową kursującą między pięcioma miejscowościami gminy. Kołobrzeg – jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, sławne przed laty za sprawą odbywającego się tu Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Mielno – nazywane polską Ibizą i wakacyjną imprezową stolicą wybrzeża oraz znane z Międzynarodowego Zlotu Morsów – miłośników ostatnio bardzo popularnych zimowych kąpieli w morzu. Darłowo – z Zamkiem Książąt Pomorskich, w którym urodził się i wychował król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk I Pomorski – ostatni wiking Bałtyku. Miasto popularne m.in. dzięki powieści znanego polskiego pisarza Leopolda Tyrmanda „Siedem dalekich rejsów”. 

Wiatr w żagle

Pomorze Zachodnie ma wielką i unikatową zaletę – połączenie żeglugi śródlądowej z morską. Dzięki temu żeglarze mogą korzystać z połączonych ze sobą zarówno niedużych akwenów śródlądowych (jak np. jezioro Dąbie i rozlewiska Odry), jak i większych – Zalewu Kamieńskiego i Zalewu Szczecińskiego. To bardzo atrakcyjne tereny z wyjątkową przyrodą. Ale w odróżnieniu od Mazur można z nich szybko i łatwo przedostać się nad i na Bałtyk. Poza tym wpływając na wody Zalewu Szczecińskiego (przez który przebiegała granica), można skorzystać z usług niemieckich marin i przystani. Warunki do żeglowania na Pomorzu Zachodnim zaczęły się bardzo zmieniać na plus kilka lat temu, kiedy rozpoczęła się realizacja Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. – To sławna już w całym kraju i za granicą sieć nowych i zmodernizowanych portów oraz przystani jachtowych położonych nad Odrą, jeziorem Dąbie, Zalewem Szczecińskim oraz nad Morzem Bałtyckim. Dzięki temu żeglarze zyskali bardzo nowoczesną infrastrukturę pozwalającą na coraz większe możliwości uprawiania tego sportu. To także najkrótsza droga wodna ze stolicy Niemiec, Berlina, do Skandynawii – stwierdził Olgierd Geblewicz. Szlak przebiega przez różnorodne akweny. Dzięki temu mogą z niego korzystać żeglarze o zróżnicowanym stopniu umiejętności – wytrawne wilki morskie, mniej doświadczeni „niedzielni” żeglarze oraz miłośnicy tego sportu w wydaniu rekreacyjnym z rodzinami. Mariny i przystanie są usytuowane zazwyczaj w bardzo atrakcyjnych turystycznie miejscach Pomorza Zachodniego, a odległość między nimi nie przekracza 20-30 mil morskich. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski liczy ponad 400 km i w jego skład wchodzi kilkadziesiąt marin na Odrze (w tym jedna w centrum Szczecina – North East Marina na Wyspie Grodzkiej z widokiem na Wały Chrobrego i obok budowanego Morskiego Centrum Nauki, nowoczesnego obiektu edukacyjno- -muzealnego na wzór gdyńskiego Eksperymentu czy też warszawskiego Kopernika, ale pierwszego w Polsce ukierunkowanego głównie na tematykę morską, w tym także żeglarstwo), na jeziorze Dąbie, Zalewie Szczecińskim oraz Bałtyku – w Darłowie, Kołobrzegu, Dźwirzynie, Mrzeżynie, Dziwnowie, Świnoujściu. – Mariny i przystanie wyposażone są w nowoczesną infrastrukturę z zapleczem usługowym. W dobie pandemii zapewniają pełne bezpieczeństwo dla użytkowników. Zostały wyposażone w bezdotykowe dyspozytory płynów dezynfekcyjnych, spryskiwacze płynów dezynfekcyjnych, myjki ciśnieniowe do mycia nabrzeży i pomostów oraz płyny dezynfekcyjne – zapewnia marszałek województwa. 

Surf i kajaki

Windsurfing i kitesurfing, sporty powstałe z połączenia elementów żeglarstwa oraz surfingu, stają się coraz popularniejsze także na Pomorzu Zachodnim. Nie brakuje miejsc, gdzie są idealne warunki do ich uprawiania – czy na wybrzeżu Bałtyku, czy też na zalewach lub jeziorach. Windsurferzy i kitesurferzy z Zachodniopomorskiego polecają szczególnie kilka miejsc, m.in. Świnoujście, Dziwnów, Dziwnówek, Międzyzdroje. Mielno, Wolin, Lubczynę i Zalew Kamieński. To miejsca na pewno mniej popularne i oblegane niż Hel. Ale warunki do uprawiania tych sportów są nie gorsze, nie ma tłoku i można bezpiecznie spędzać czas na wodzie. Zachodniopomorskie to także prawdziwy raj dla kajakarzy. Na miłośników tej formy wypoczynku czeka ponad 20 szlaków, zróżnicowanych pod względem długości i stopnia trudności. Pływać nimi może każdy, zarówno doświadczony i wytrawny kajakarz, jak i amator czy też całe rodziny. Szlaki biegną rzekami (jedne z najpiękniejszych i najczystszych w Polsce), jeziorami, przez wody zalewów oraz wybrzeżem Bałtyku (np. z Międzyzdrojów do Wisełki – 10 km i z Wisełki do Dziwnowa – 13 km). Wszystkie bardzo urozmaicone turystycznie, pełne wspaniałych widoków, z naturalnymi przeszkodami jak drzewa i głazy, niektóre momentami przypominające górskie potoki z rwącym nurtem, inne leniwie wijące się wśród lasów, pól i łąk. Jedne można pokonać w jeden, dwa dni, na inne trzeba poświęcić tydzień, a czasami nawet więcej czasu. Do najpopularniejszych tras należy rzeka Drawa. To jedna z ulubionych rzek Karola Wojtyły, nie dziwi więc nazwa szlaku – im. księdza kardynała Karola Wojtyły. Długość trasy to 177 km. Czas spływu wynosi od dziewięciu do dziesięciu dni. Część trasy biegnie przez leśny poligon wojskowy i bardzo atrakcyjne tereny Drawieńskiego Parku Narodowego. Krótszy szlak, liczący 138 km, prowadzi rzeką Regą. Trasa wiedzie od Świdwina, a kończy się na plaży w Mrzeżynie. Szlak rzeką Iną jest idealny dla początkujących kajakarzy, jest łatwy i świetnie nadaje się na weekendowe spływy rodzinne oraz masowe. Najkrótszy szlak prowadzi rzeką Unieść i liczy 10 km. Z kolei najdłuższy, którym jest Szlak Gryfitów, liczy 482 km. Spływ trwa od 20 do 25 dni. Wiedzie przez wody dawnego Księstwa Pomorskiego rządzonego przez władców z dynastii Gryfitów. 

Wróćmy na jeziora

Tereny położone wewnątrz regionu mają również wiele do zaoferowania dla miłośników sportów wodnych. To kraina wręcz stworzona do uprawiania windsurfingu, żeglarstwa, płetwonurkowania, nart wodnych, kajakarstwa oraz coraz popularniejszego SUP, czyli deski z wiosłem. Zachodniopomorskie akweny to także wymarzone miejsca dla wędkarzy, na których czekają specjalnie utworzone stanowiska i obfite połowy. Prawdziwym magnesem są jeziora. Pojezierze Choszczeńskie oferuje ponad 100 takich akwenów o powierzchni przekraczającej hektar. W pobliżu jednego z nich, w Choszcznie, na miłośników aktywnego wypoczynku czeka inna atrakcja – jedno z najlepszych w Polsce pól golfowych „Modry Las” (130 ha powierzchni, 18-dołkowy teren klasy Championship). Jego autorem jest legendarny amerykański golfista Gary Player. Kolejną perełką wśród zachodniopomorskich jezior jest Ińsko, wchodzące w skład Pojezierza Ińskiego. Słynie ono z pięknych i bardzo czystych akwenów. Do największych i najgłębszych należą Woświn oraz właśnie Ińsko, które jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Polsce dla płetwonurków zarówno latem, jak i zimą (popularne są nurkowania pod lodem). Oprócz czystej i przezroczystej wody na miłośników tej formy rekreacji czeka kilka niespodzianek w głębinach – samochód, choinka, piankowa rzeźba łabędzie, biurko, znaki drogowe… Podobnie atrakcyjnymi akwenami do nurkowania są jezioro Miedwie, kryjące torpedownię z czasów II wojny światowej, „złote” jezioro Lubie koło Złocieńca, którego odmęty miały pochłonąć zimą 1944 r. cały orszak ślubny, jezioro Pile (obok Bornego Sulinowa) z podwodnym lasem, tak jak jezioro Czarnogłowy powstałe po zalaniu kopalni odkrywkowej. Pojezierze Myśliborskie – tu na szczególną uwagę zasługują największe występujące na tym terenie akweny, czyli jeziora Myśliborskie oraz Morzycko. Kolejna wodna duma Pomorza Zachodniego to jeziora Pojezierza Drawskiego. Jest ich ponad 250. Największym i jednym z najpiękniejszych z nich jest Drawsko, drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce. Znajduje się na nim kilka wysp, m.in.: Lelum, Polelum, Mokra, Środkowa, Bagienna, Czapla i największa z nich – Bielawa o powierzchni 80 ha (piąta pod względem wielkości wyspa jeziorna w kraju). I wreszcie Pojezierze Szczecineckie. Główny ośrodek, Szczecinek, leży między jeziorami Trzesiecko i Wielimie. Pierwsze z nich wyposażone jest w jeden z najdłuższych w Polsce wyciągów do nart wodnych – o długości ponad kilometra. Pozwala na przejazd z prędkością do 58 km/godz. Latem po jeziorze Trzesiecko kursują dwa tramwaje wodne. Z Pojezierzem Szczecineckim sąsiaduje Pojezierze Wałeckie nazywane „Krainą 166 jezior”. Tu bierze swój początek tzw. kajakowa Pętla Wałecka – szlak, który przebiega przez sześć jezior.  Zachodniopomorskie to naprawdę raj dla turystyki wodnej…


Wydanie: 3/2021, PREZENTACJE
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail