europa

UE ogłasza konkurs na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki 2022

2021-04-23

UE nagradza innowacyjną, zrównoważoną i dostępną turystykę, która przyczynia się do ożywienia gospodarczego. W czwartek (22 kwietnia) Komisja Europejska ogłosiła konkurs na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki 2022. Inicjatywa ta nagradza europejskie miasta za wybitne, innowacyjne i zrównoważone praktyki w branży turystycznej.
SmartCity
Sektor turystyki odgrywa decydującą rolę w generowaniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w UE i w dalszym ciągu dysponuje niewykorzystanym potencjałem — zwłaszcza w obszarze inteligentnej turystyki. Innowacje, dostępność i zrównoważony rozwój to przyszłość turystyki, a Komisji Europejskiej zależy na utrzymaniu konkurencyjności tej branży w Europie. Pandemia COVID-19 zakłóciła jednak ten ekosystem. Z uwagi na to, że wiele miast i ośrodków próbuje obecnie dźwignąć się z kryzysu i zwiększyć swoją wytrzymałość, istotne jest opracowanie i wdrożenie praktyk związanych z inteligentną turystyką zgodnie z zieloną i cyfrową transformacją.
Europejska Stolica Inteligentnej Turystyki jest unijną inicjatywą, finansowaną obecnie w ramach programu COSME. Bazuje na pozytywnych doświadczeniach zgromadzonych w ramach działań przygotowawczych zaproponowanych przez Parlament Europejski i wdrożonych przez Komisję Europejską w 2019 i 2020 r. W konkursie mogą wziąć udział miasta znajdujące się w państwie członkowskim UE, a także miasta spoza UE biorące udział w programie COSME^[1]. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie generowanego przez turystykę innowacyjnego rozwoju miast europejskich i ich okolic, zwiększenie ich atrakcyjności, jak również zapewnienie wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy. Jej celem jest również stworzenie ram pod wymianę najlepszych praktyk między miastami biorącymi udział w konkursie, stworzenie możliwości współpracy i nowych partnerstw.
Aby ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki 2022, miasta zaprezentują swoje innowacyjne praktyki turystyczne w czterech obszarach: dostępność, zrównoważony rozwój, digitalizacja oraz dziedzictwo kulturowe i kreatywność. W pierwszej kolejności zgłoszenia zostaną ocenione przez panel niezależnych ekspertów. Następnie 7 wybranych miast przedstawi swoją kandydaturę przed europejskim jury. Dwie zwycięskie Europejskie Stolice Inteligentnej Turystyki 2022 wybrane przez europejskie jury zostaną ogłoszone w listopadzie 2021 r.
Oba najlepsze miasta otrzymają wsparcie ekspertów w zakresie promocji i brandingu przez cały 2022 rok. Będzie ono obejmować produkcję filmu promocyjnego, dużą rzeźbę do umieszczenia w wyeksponowanym miejscu, różnorodne działania promocyjne oraz widoczność na poziomie UE.
Udział w konkursie to gwarancja sukcesu. Europejska Stolica Inteligentnej Turystyki 2022 to trzecia edycja konkursu. Göteborg i Malaga zwyciężyły w konkursie Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki 2020, zaś Helsinki i Lyon wygrały konkurs inauguracyjny i otrzymały tytuły Europejskich Stolic Inteligentnej Turystyki 2019.
Wniosek zgłaszający miasto do konkursu mogą złożyć jego włodarze na stronie: https://eusmarttourism2022.dryfta.com/1-european-capital-of-smart-tourism

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail