materiał partnera

Poczuj się dobrze w Niemczech

2021-09-30

Najnowsza kampania Niemieckiej Centrali Turystycznej Feel Good 2021 będzie wspierać i rozwijać zrównoważoną ofertę niemieckiej turystyki. Oferta ta nie ogranicza się do konkretnych atrakcji, ale opiera się na całym turystycznym ekosystemie zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju.

2Bad Schandau Schmilka Wandern in der Natur

Schmilka: wypoczynek w zgodzie z naturą/ Fot. Florian Trykowski/DZT

 

O tym, że turystyka musi stać się zrównoważonym sektorem gospodarki wiadomo nie od dziś. Pandemia wzmocniła jeszcze potrzebę wprowadzenia zmian idących w tym kierunku. Jednak o ile w wielu krajach na dyskusji na ten temat się kończy, o tyle w Niemczech podjęto konkretne działania, by te idee wcielić w życie. Przejawem takiej, konkretnej działalności jest najnowsza kampania Niemieckiej Centrali Turystycznej Feel Good 2021.

Kampania będzie prowadzona w wielu krajach, w tym także w Polsce.

Reklamy w kanałach mediów społecznościowych przekierują użytkowników na mikrostronę prezentującą miasta, regiony i hotele. Oferty prezentowane na stronie kampanii zostały wybrane i zredagowane przez DZT we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi i ekspertami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

 

Zielona oferta

Dotychczas, zwykle Kampanie Niemieckiej Centrali Turystyki dotyczyły konkretnych tematów, czy motywów wokół których budowano promocję. Tym razem motywem wiodącym nowej, globalnej kampanii jest zrównoważona turystyka.

Najnowszy Raport Zrównoważonego Rozwoju opracowany dla portalu booking.com dowodzi, że pandemia covid-19 nadała impuls ogólnoświatowemu przewartościowaniu postaw w kierunku większej samoświadomości, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej wśród podróżujących. 83% respondentów z 30 krajów uważa zrównoważoną turystykę za niezbędną, a 61% stwierdziło, że pandemia skłoniła ich do przyszłego podróżowania w sposób bardziej zrównoważony.

 

Technologie dla środowiska

 Energia

Energia przyjazna środowisku/ Fot. ipopba/gettyimages

 

Zrównoważona turystyka nie oznacza w Niemczech tylko różnorodnej oferty stricte turystycznej, ale również całe otoczenie turystyki wraz z usługami towarzyszącymi. Paleta usług jaka jest oferowana turystom w znacznej części odpowiada wymogom zrównoważonej, zielonej gospodarki. Stoją za tym między innymi liczne, nowe technologie które są obecnie wprowadzane w niemieckiej gospodarce. Pozwalają one oferować jeszcze bardziej ekologiczne i zrównoważone usługi turystyczne. Pojawiają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania takie jak aplikacje oparte na sztucznej inteligencji do kierowania i rozłożenia natężenia ruchu podróżnych. Linie kolejoweICE i ICDeutsche Bahn są w 100 procentach zasilane zieloną energią elektryczną, a do 2030 roku 80 procent zapotrzebowania koncernu na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Tak się złożyło, że również w tym roku Siemens zastosuje w praktyce silnik wodorowy, a konkretnie napędzany wodorem (nie za pomocą ogniw). To nowe rozwiązanie zostanie użyte w lokomotywach DB pracujących na liniach niezelektryfikowanych.

 

Ochrona dziedzictwa

2

Morze Wattowe/Fot. Florian Trykowski/DZT

 

Niemcy od dawna dbają o swoje środowisko naturalne, stosując rozmaite środki ochrony. Jedną z form takiej ochrony są Narodowe Krajobrazy Przyrodnicze. Aż jedna trzecia powierzchni Niemiec kontynentalnych jest objęta tą szczególną formą ochrony.

U naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy również obiekty przyrodnicze wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z takich obiektów jest Kopalnia Skamielin w Messel koło Darmsztat, gdzie w złożach łupków znajdują się liczne doskonale zachowane skamieliny roślin i zwierząt sprzed 47 mln lat.

Kolejny to Morze Wattowe położone na granicy Niemiec, Holandii i Danii. Ten wyjątkowy obszar wodny jest równocześnie rezerwatem biosfery. I wreszcie pięć kompleksów lasów bukowych stanowiących część wpisanego na listę dziedzictwa światowego zespołu przyrodniczego należącego do „pierwotnych lasów bukowych Karpat i innych regionów Europy”.

Te liczne niezwykłe miejsca oplata sieć 200 tys. km oznakowanych szlaków wędrownych. Do tego na cyklistów czeka 70 tys. km długodystansowych szlaków rowerowych.

Do tego trzeba podkreślić bogate dziedzictwo kulturowe, jakie jest oferowane przez tak różnorodny kraj jak Niemcy.

 

Menu dla turysty

3Szlak rowerowy Bodensee-Königssee/ Fot. Günter Standl/DZT

 

Przy takim bogactwie możliwości można się łatwo zgubić. Dlatego kampania Feel Good 2021 nie ogranicza się tylko do promocji tych niezwykłych miejsc i oferty turystyki zrównoważonej. Jednym ze szczególnie atrakcyjnych dla turystów, jak również profesjonalistów przygotowujących oferty jest specjalna strona, która umożliwia znalezienie odpowiednich dla siebie lub klienta propozycji. Dla ułatwienia zastosowano podział na cztery segmenty tematyczne: „Aktywność na łonie natury“, „Wiedza i wrażenia“, „Odpowiedzialne smakowanie“ oraz „Zrównoważone miejskie przeżycia“. Strona prezentuje również 1300 różnorodnych miejsc noclegowych, specjalnie wybranych przez specjalistów z DZT i przedstawicieli regionów. Znajdują się tam również porady jak zaplanować zrównoważone wakacje i kalkulator śladu węglowego. Planowanie ułatwia interaktywna mapa.

Jest to bardzo praktyczne i poręczne narzędzie.

 

Przykłady ofert

Wilczym tropem w Dolnej Saksonii: rajdy i wędrówki tematyczne z przewodnikiem skupione wokół wilków mają na celu przybliżenie tego interesującego gatunku i przekazanie wiedzy o jego zachowaniu, środowisku życia i możliwych konfliktach na linii człowiek – wilk. Podczas rajdów przy odrobinie szczęścia można czasem wpaść na wilcze tropy i ślady bytności drapieżników.

https://www.kenners-landlust.de/natur-region/wolf-wolfswanderungen.html

 

Wycieczka tematyczna „Szlakiem Pszczół” w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oferuje liczne atrakcje związane z pszczołami i ich znaczeniem w przyrodzie. Porusza też takie tematy jak krajobraz kulturowy, zrównoważona turystyka, bioróżnorodność i marketing regionalny. Bez owadów nasze krajobrazy kulturowe nie byłyby tym, czym są dzisiaj. Ale pszczoły i inne pożyteczne owady są zagrożone wyginięciem. Dlaczego tak się dzieje i co każdy z nas może zrobić osobiście dla zachowania bioróżnorodności, dowiemy się będąc w gościnie u pszczół. https://bienenstrasse.de/ 

4
Konstancja: na Szlaku Pszczół; Fot. Ben Wiesenfarth/DZT

 

Klima Arena w Sinsheim (Badenia-Wirtembergia) to miejsce intensywnej konfrontacji z nami samymi, naszą teraźniejszością, a przede wszystkim naszą przyszłością. To centrum nauki, repozytorium wiedzy i przestrzeń twórcza promująca kreatywność i zrozumienie. Technologie cyfrowe czynią z Areny Klimatycznej również przestrzeń dyskusyjno-poznawczą, w której rozważa się centralne kwestie społeczne z zakresu ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. https://klima-arena.de

 

Gwiezdny Park Eifel, Nadrenia Północna-Westfalia: obserwowanie gwiazd i gwiazdozbiorów na czystym niebie jest możliwe jeszcze tylko w niewielu miejscach. Takim miejscem w gęsto zaludnionej Nadrenii Północnej-Westfalii jest Park Narodowy Eifel. W 2014 roku objęty ochroną obszar parku został uznany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (IDA) za pierwszy Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba w Niemczech. Wędrówki po firmamencie z przewodnikiem i warsztaty astronomiczne dostarczają cennej wiedzy o rozgwieżdżonym niebie, oglądanym w tym jedynym w swoim rodzaju obserwatorium.

https://www.nationalpark-eifel.de/de/nationalpark-erleben/sternenpark/

 Niebo

Gwiezdne niebo w Parku Narodowym Eifel/ Fot. Maximilian Kaiser

 

Zjednoczenie Winiarzy Ethos w Bawarii – tworzy je trzynaście młodych osób: adeptki i adepci sztuki winiarskiej z Frankonii. Członkinie i członkowie Ethos uważają się za „młodych winiarzy z młodymi, świeżymi pomysłami“, którzy chcą przekazać dziedzictwo swoich ojców swoim potomkom w co najmniej takim samym – jeśli nie lepszym – stanie. Według nich, winnice należy rozumieć nie tylko jako obszary użytkowane gospodarczo, ale jako ekosystem, którego bioróżnorodność musi zostać zachowana.

https://www.bayern.by/erlebnisse/essen-trinken/spezialitaeten/wein/weingut-schenk/

6

Volkach w Dolnej Frankonii/ Fot. Benedikt Steinle

 

Szklana Manufaktura w Dreźnie (Saksonia) jest pierwszym zakładem Volkswagena, w którym odbywa się montaż końcowy pojazdów wyłącznie elektrycznych. Zaprojektowana z myślą o połączeniu innowacyjnej inżynierii motoryzacyjnej z kultywowanymi wartościami tradycyjnych manufaktur i uczynieniu z niej wydarzenia o charakterze komunikacyjnym dzięki otwartej, przejrzystej architekturze fabryka pozwala przez przeszklone ściany zajrzeć zwiedzającym w świat mobilności neutralnej dla klimatu.

https://www.glaesernemanufaktur.de/de/infos-und-kontakt/unsere-nachhaltigkeit.html

 

Circular Economy Tour po Berlinie przedstawia na różnych stacjach kreatywną stołeczną scenę gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy). Tworzą ją ludzie będący propagatorami zmian pomagających nam zmierzać w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, którą ma cechować brak odpadów, mniej nadprodukcji i więcej relacji międzyludzkich. https://circulareconomytours.com/

 

Więcej informacji na stronie:
https://www.germany.travel/en/ms/feel-good/sustainability.html

 

Artykuł powstał w ramach kampanii

logo2

 

 

 

 

 

 

 

 


Komunikaty Branżowe

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail