Wakacje w rytmie pandemii

Polacy chcą podróżować. Do tego są dość konsekwentni w swoich wyborach. Choć znacznie częściej tego lata podróżowaliśmy po kraju, to za granicą również wypoczywaliśmy. Z biurami najchętniej jeździliśmy do Turcji, Grecji i Egiptu – wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki analizującego wakacje Polaków.

k1rt 64683 918609

Jeszcze na początku roku nikt nie wiedział, jak i czy w ogóle będzie przebiegał sezon letni w turystyce wyjazdowej. Tymczasem okazało się, że jak na panujące warunki przebiegł bardzo dobrze. O rozmiarach ruchu turystycznego przed sezonem letnim 2021 r. decydowały przede wszystkim możliwości przemieszczania się, zamknięcie granic oraz ograniczenia w dostępności bazy noclegowej dla turystów, a nie jak w latach poprzednich – czynniki sezonowe (pogoda, okres ferii, świąt, wakacji szkolnych itp.). Dzięki wprowadzeniu Unijnego Certyfikatu COVID (UCC), zniesieniu obostrzeń w krajach będących tradycyjnie ulubionymi kierunkami Polaków mieliśmy do czynienia z boomem rezerwacyjnym już od końca maja 2021 r. Po rocznej przerwie – będącej efektem zatrzymania się każdego segmentu turystyki na skutek pandemii COVID-19 i obostrzeń z tym związanych – Polacy ruszyli gremialnie na wakacje. Jak wyglądał sezon letni 2021 r. według danych biur podróży, pokazujemy w kolejnej edycji raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2021”. Wyniki wskazują na to, że dzięki sezonowi letniemu branża turystyczna, a przynajmniej ta część, która oferuje wyjazdy zagraniczne, złapała oddech. Raport opiera się na danych zebranych od trzech multiagentów internetowych: Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl. Prezentuje on strukturę wyjazdów oraz preferencje turystyczne klientów biur podróży w sezonie letnim 2021 r. (obejmuje okres od 1 czerwca do 30 września 2021 r.). – Zdrowie i bezpieczeństwo podróżnych od zawsze są priorytetem dla branży turystycznej. Pandemia jedynie uwypukliła te czynniki. To właśnie dlatego Grecja, Turcja, Egipt, Dominikana wprowadziły program szczepień pracowników turystyki, żeby zabezpieczyć swoich obywateli i gości. Kraje opracowały wytyczne, według których działają hotele, restauracje, muzea i atrakcje turystyczne. Poza tym dzięki unijnemu zaświadczeniu covidowemu procedury są spójne, a to ułatwia podróżowanie. PIT za pośrednictwem ECTAA mocno zabiegała o nie na szczeblu unijnym – skomentował wyniki Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. 

CHCEMY PODRÓŻOWAĆ

Choć z oczywistych powodów w branży panowała niepewność, to jednak wiele wskazywało na to, że turyści chcą podróżować. Problemem pozostawała kwestia, czy będą mieli taką możliwość. W lipcu 2021 r. European Travel Commission, której członkiem jest m.in. POT, przeprowadziła badanie dotyczące planów wyjazdowych mieszkańców Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Włoch, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polski i Austrii. Pytano także o przekonania na temat pandemii i bezpieczeństwa podróżowania w czasie jej trwania. Okazało się, że prawie 70...OPR. ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 9/2021, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail