trendy

Podróże Polaków w 2021 roku wg eSky

2022-01-05

W ubiegłym roku podróże lotnicze odbiły się po trudnym 2020 roku, mimo niepewnego dla branży lotniczej początku 2021 roku. Szczyt popytu na podróże lotnicze rozłożył się w czasie, a najczęściej Polacy latali w okresie wakacyjnym i wczesną jesienią. Co ciekawe, w ubiegłym roku więcej osób zdecydowało się na zagraniczną podróż lotniczą we wrześniu i październiku, niż w 2020 i 2019 roku.

 Top 10 najpopularniejszych kierunkow w 2021 roku eSky.pl

Ranking najpopularniejszych kierunków podróży Polaków w 2021 roku nie zmienił się znacząco, choć doszło do zmian w czołówce rankingu. Na 1. miejscu uplasowała się Polska – w ubiegłym roku podróżowaliśmy samolotem znacznie częściej na trasach krajowych niż w 2020 roku. Najczęściej Polacy latali do Krakowa, Warszawy i Gdańska. Tuż za Polską w rankingu najpopularniejszych kierunków uplasowały się Włochy, które awansowały z 4. na 2. miejsce. Największą popularnością cieszyły się tradycyjnie Mediolan i Rzym, a także Bari oraz Sardynia.

Kolejno w rankingu uplasowała się Wielka Brytania, która w 2020 roku była na 2. pozycji – jedna rzecz się nie zmieniła, Polacy latają najczęściej do Londynu. Na 4. pozycji rankingu znajdziemy Hiszpanię. Co ciekawe, Hiszpania w 2021 roku awansowała do ścisłej czołówki rankingu z 6. miejsca w 2020 roku. W okresie wakacyjnym oraz wczesną jesienią Polacy najczęściej latali do Barcelony, oraz Alicante, z kolei w okresie zimowym największą popularnością cieszyły się Wyspy Kanaryjskie, w szczególności Teneryfa oraz Fuerteventura. Top 5 rankingu zamyka Ukraina.

W Top 10 najpopularniejszych kierunków podróży znalazły się także Niemcy, Norwegia, Szwecja oraz Grecja.

W ubiegłym roku średnia cena biletów lotniczych była wyższa o 15% niż w 2020 roku głównie za sprawą wzrostu cen na loty wewnątrzkrajowe oraz loty interkontynentalne. Średnia cena biletu lotniczego w jedną stronę wyniosła 865 zł. W podziale na typ lotu cena kształtowała się następująco: lot domestic (wewnątrzkrajowy) – 384 zł, lot international – 357 zł, lot intercontinental – 1855 zł.

Co ciekawe, w porównaniu do zarówno 2019, jak i 2020 roku najbardziej podrożały bilety na loty interkontynentalne. Jeszcze w 2019 roku za bilet w jedną stronę płaciliśmy średnio 1450 zł, a w 2020 roku 1555 zł. Warto również zaznaczyć, że ceny biletów na połączenia international, np. z Polski do krajów europejskich w 2021 roku wzrosły względem 2020 roku, lecz są nadal tańsze niż w 2019 roku o średnio 7%– komentuje Deniz Rymkiewicz, Rzecznik prasowy w eSky.pl.

ceny

Więcej ubezpieczeń

Pandemia spowodowała, że turyści potrzebują poczucia bezpieczeństwa, żeby zdecydować się na podróż – zarówno zagraniczną, jak i krajową. Liczba sprzedanych ubezpieczeń turystycznych w serwisie eSky.pl w 2021 roku wzrosła o 23%. Największą popularnością cieszyło się ubezpieczenie All Risk, które umożliwia rezygnację z podróży z różnych względów prywatnych (np. zachorowanie, cofnięcie wniosku urlopowego, czy choroba zwierzęcia).

W obliczu pandemii znaczenie ubezpieczenia istotnie wzrosło. To nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim realne korzyści. W 2019 roku jedynie 15% rezerwacji posiadało jedno z ubezpieczeń podróżnych, w 2020 decydował się na nie co trzeci klient serwisu eSky, a w 2021 roku  już prawie co drugi klient.   – dodaje Deniz Rymkiewicz.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail