przewoźnicy

Grupa Air France-KLM rozpoczyna przejście na zrównowazone paliwa

2022-01-11

Grupa Air France-KLM wydała oswiadczenie, w który deklaruje stopniowe przejście na zrównoważone paliwa lotnicze, pochodzące nie z paliw kopalnych. Pełny tekst oświadczenia zamieszczamy poniżej.

samoloty Air France KLM

Grupa Air France-KLM jest przekonana, że stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) ma kluczowe znaczenie w dekarbonizacji lotnictwa. Te niekopalne paliwa produkowane są obecnie ze zużytego oleju spożywczego lub odpadów leśnych i pochodzących z rolnictwa. Ich wytwarzanie nie stanowi konkurencji dla przemysłu spożywczego i nie zakłóca produkcji żywności. Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) można bezpiecznie i bez modyfikacji stosować w obecnie eksploatowanych samolotach. Ponieważ SAF umożliwia redukcję śladu węglowego średnio o 80 procent w całym cyklu życia, toteż – obok modernizacji floty i ekopilotażu - stanowi główny element strategii, istotny w osiągnięciu zerowej emisji netto do 2050 roku, zgodnie ze zobowiązaniami Grupy zatwierdzonymi przez SBTi.

Grupa Air France-KLM jest jednym z pionierów, który wykorzystał SAF po raz pierwszy do  lotów komercyjnych już w 2011 roku. Dziś Air France-KLM aktywnie wspiera tworzenie sektora produkującego SAF na skalę przemysłową, w szczególności w Europie, aby linie lotnicze mogły korzystać z tych paliw w wystarczających ilościach i po cenie, pozwalającej na powszechne stosowanie. W przypadku braku produkcji na skalę przemysłową, koszty stosowania zrównoważonych paliw lotniczych są od czterech do ośmiu razy wyższe w  porównaniu do kosztu paliw kopalnych.

Air France-KLM zachęca wszystkich interesariuszy z branży lotniczej, a także swoich klientów do podjęcia kroków w celu jak najszybszego promowania wszystkich istniejących sposobów przyczyniających się do dekarbonizacji. Od 2022 r. Air France, KLM i Transavia zaczynają włączać zrównoważone paliwo lotnicze, jako domieszkę do wszystkich swoich lotów z Francji i Królestwa Niderlandów. Oznacza to, że od 0,5 do 1 procenta paliwa zużywanego rocznie zostanie zastąpione przez SAF. W przyszłości, wraz z oczekiwanym wzrostem produkcji i większą dostępnością, udział SAF wykorzystywanego przez Grupę Air France-KLM będzie się zwiększał, osiągając 5 procent w 2030 roku i do 63 procent w 2050 r.

Od 10 stycznia 2022 r. klienci linii lotniczych należących do Grupy będą partycypować w kosztach stopniowego wdrażania zrównoważonego paliwa lotniczego. Wysokość wkładu będzie zależeć od dystansu lotu i wybranej kabiny. W przypadku Air France i KLM opłata będzie wynosić od 1 do 4 euro od przelotu w kabinie ekonomicznej i od 1,5 do 12 euro w kabinie biznes, a wysokość kwoty będzie można sprawdzić w szczegółach taryfy podczas rezerwacji biletu. W przypadku Transavii opłata będzie zintegrowana z samą taryfą. Ponadto od 13 stycznia 2022 r. klienci  linii, którzy chcą jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy ze swojej podróży będą mogli dobrowolnie zapłacić za dodatkową ilość SAF. Jeszcze w tym roku członkowie programu Flying Blue dla osób często podróżujących będą również mogli kupować zrównoważone paliwo płacąc swoimi milami.


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail