polska

Będziemy latać po 10 lipca

2022-06-10

Udało się wypracować porozumienie pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Dzięki temu ruch lotniczy nad Polska nie zostanie sparaliżowany po 10 lipca – do tego dnia obowiązywało tymczasowe porozumienie.

mayor 917149 1920

ZZKRL zarekomendował kontrolerom powrót do pracy. Jak jednak podkreślili związkowcy w wydanym oświadczeniu, każdy z kontrolerów sam musi zadecydować, czy pozostaje lub powraca do pracy na uzgodnionych zasadach.

Ponadto porozumienie jest konsultowane z 13 pozostałymi związkami zawodowymi, dokumenty są również w Ministerstwie Infrasrtuktury. Konsultacje maja zakończyć się do 26 czerwca.

Jeśli chodzi o warunki finansowe, to pomimo trudnej sytuacji PAŻP budżet nie zostanie przekroczony. „Po analizie finansów PAŻP, udało nam się zmieścić w zaplanowanym budżecie. Zgodnie z planem skuteczności działania na okres referencyjny 3, do końca roku 2024.  Oznacza to brak konieczności zaciągania pożyczek i kredytów lub wsparcia środkami Skarbu Państwa.”

Jak poinformowali związkowcy: „Równolegle nadal prowadzimy negocjacje w sprawie kodeksu etyki, ochrony sygnalistów oraz Regulaminu w zakresie rozwoju, szkolenia i wsparcia, dla pracowników PAŻP zatrudnionych na stanowisku Kontrolera Ruchu Lotniczego i Informatora FIS. (...)

Jako krok we właściwym kierunku odczytujemy wypracowane systemowe zmiany zmierzające w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości wynagradzania.

Obecny kryzys w PAŻP uświadomił wszystkim, że instytucja musi przejść głęboki audyt i restrukturyzację, o którą nadal postulujemy. Powinien być on przeprowadzony przez renomowanych zewnętrznych doradców.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest w trakcie wdrażania 24 postulatów dotyczących procedur bezpieczeństwa sformułowanych przez ZZKRL.”

 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail