Korsyka, należąca od XVIII wieku do Francji, zachowała pewną odrębność i specyfikę. Jednak dziś potomkowie dawnych wojowników i piratów zajmują się najczęściej turystyką, która jest kluczowym sektorem gospodarki wyspy.
W związku z burzliwą historią wyspy jej kultura jest mieszanką wpływów francuskich i włoskich. Zdecydowanie najsłynniejszym Korsykaninem w dziejach jest cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte (czy właściwie z włoska: Buonaparte, jak się początkowo nazywał). Urodził się on w Ajaccio i początkowo sympatyzował z walczącymi wówczas o niepodległość Korsykanami pod wodzą Paolego. Później jednak, jak wiemy, zajął się innymi sprawami. Tak jak różnorodna jest historia i kultura Korsyki, tak różnorodne są jej krajobrazy i przyroda. Wyspa jest obdarzona niesamowitą różnorodnością plaż i mnóstwem innych pięknych terenów – jest klejnotem wartym odkrycia. Większa część obszaru ma charakter górzysty, a sama wyspa szczyci się ponad dwustoma plażami i linią brzegową rozciągającą się na ponad tysiąc kilometrów. Korsyka oferuje gościom to, co najlepsze w naturze, i daje absolutnie niezrównane wrażenia. Teren zmienia swój kształt i formę na całej długości i szerokości wyspy. Wakacje na Korsyce są więc niezwykle urozmaicone – od wędrówek i kanioningu po wspaniałą opaleniznę, spokojne rejsy, zagłębianie się w bogatą historię wyspy i delektowanie się lokalnymi specjałami.
TURYSTYKA – PODSTAWĄ EKONOMII
To malownicze miejsce z długą i barwną historią dziś jest właściwie uzależnione od turystyki. Rolnictwo na Korsyce jest bardzo słabe, wytwarza zaledwie 2 proc. PKB i udział ten stale spada. Korsyka jest najmniej uprzemysłowionym regionem Francji. Jej udział przemysłu w PKB ledwie przekracza 16 proc., a zatrudnia zaledwie 7 proc. ludności. Mimo wszystko...