materiał partnera

Zrównoważone Niemcy czekają na turystów

2022-09-28

Zrównoważona turystyka, to wypoczynek nie tylko turystów, ale i całego naszego środowiska od zwierząt i roślin po lokalne społeczności. I taką turystykę wdrażają nasi zachodni sąsiedzi, kolejny rok promując hasłem Feel Good!

44155 M

Wędrówka to doskonały sposób na wypoczynek wśród natury

Fot.: Henglein and Steets/Getty Images

 

W ostatnim czasie wiele mówi się i pisze o nowej koncepcji turystyki. Ma być to turystyka szanująca nasze otoczenie w każdym względzie, od poszanowania lokalnych kultur i obyczajów do oszczędzania środowiska naturalnego, na czele z ograniczeniem emisji CO2. W przypadku niemieckiego sektora turystycznego mamy do czynienia nie z planami, ale z przemyślaną i gotową ofertą.

Model zrównoważonej turystyki był zresztą w Niemczech wprowadzany stopniowo już wcześniej, nawet jeśli oficjalnie nie nosił takiego miana. Jednak w zeszłym roku, kiedy rozpoczęto kampanię Feel Good! promującą ten rodzaj turystyki, zrównoważona turystyka za Odrą stała się pełnowymiarową i naprawdę atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej, masowej turystyki.

Lokalne usługi, kuchnia i mniej znane atrakcje były promowane już w poprzednich latach, zwłaszcza w roku ubiegłym można wiec uznać, że obecna kampania jest właściwie rozwinięciem działań z lat poprzednich. Nic więc dziwnego, że kiedy w innych częściach świata dopiero mówi się i pisze, na ten temat a w najlepszym razie dopiero planuje, niemiecka branża turystyczna te idee po prostu realizuje. Zwłaszcza, że wpisuje się ona w widoczny już wcześniej trend do poszukiwania wyjątkowych wrażeń i doświadczeń.

 Seebach Frau auf Bootssteg am Mummelsee an der Schwarzwaldhochstrasse

Jezioro Mummelsee na szlaku Schwarzwaldhochstraße – idealne miejsce do wypoczynku w trybie slow
Fot.: Jens Wegener/DZT
 

 

Jest w czym wybierać

Niemiecka oferta wypoczynku jest bardzo różnorodna i bogata. Na turystów czeka wiele niezwykłych miejsc pełnych atrakcji, lokalnej kuchni, czy wyjątkowych przyrodniczo krajobrazów.

Niemiecka kuchnia jest bardzo różnorodna i bez problemu można znaleźć ofertę posiłków czy produktów pochodzących z ekologicznych upraw, które są w Niemczech coraz bardziej popularne.

Do tego praktycznie przez cały rok w różnych miejscach odbywają się rozmaite lokalne czy regionalne święta, uroczystości czy inne wydarzenia, które mogą w wyjątkowy sposób ubarwić podróż. Dlatego warto planując podróż, czy konstruując ofertę specjalnie uwzględnić takie wydarzenia.

 

 15087 M

W Niemczech jest wiele certyfikowanych miejsc noclegowych, które działają z zasadami zrównoważonego rozwoju
Fot.: Jens Wegener/DZT

 

Niemiecka oferta zrównoważonej turystyki jest doskonale zaplanowana i przemyślana. Turyści mogą łatwo sprawdzić czy dany obiekt, miejsce lub usługa spełniają odpowiednie wymogi. Zapewnia to czytelny system certyfikatów, który zdobył już ponad 1300 obiektów o różnym standardzie i ofercie noclegowej, od kampingów posiadających certyfikat EcoCamping po luksusowe pięciogwiazdkowe hotele.

Zaplanowanie podróży ułatwia interaktywna mapa. Twórcy całego projektu podkreślają staranny wybór oferty, tak by była ona naprawdę ekologiczna. Chodzi o unikniecie częstego dziś „greenwashingu”, który koszty ekologiczne tak naprawdę jedynie przerzuca do innych krajów, nie zaś redukuje je faktycznie.

 

Poczuj się naprawdę dobrze

Hasło Feel Good!, którym promowana jest oferta zrównoważonego wypoczynku to nie tylko zwrot reklamowy, który ma za zadanie przyciągnąć turystów ale także zwrot, który oddaje istotę idei, jaka przyświeca temu modelowi turystyki. Chodzi o to by wypoczynek był nie tylko pełny i satysfakcjonujący, ale by również pozostawił poczucie satysfakcji ze zdrowego trybu życia i to nie tylko dla samego wypoczywającego, ale też dla otoczenia, w którym spędziło się wolny czas.

Już sam przyjazd powinien zapewnić dobre samopoczucie. Promowane są dłuższe pobyty, tak by odwiedzający mogli naprawdę się zrelaksować. Zalecanym środkiem transportu jest w tym przypadku kolej, która nie tylko jest najbardziej ekologiczna, ale dzięki dobremu standardowi niemieckich pociągów, oferuje relaks już w podróży.

Zresztą korzystanie z transportu publicznego jest nie tylko zgodne z zasadami zrównoważonej turystyki, ale również, a może przede wszystkim w przypadku Niemiec bardzo praktyczne. Nie tylko z uwagi na dobrze rozwiniętą sieć transportową, ale również dlatego, że w niektórych regionach mając odpowiednią Kartę Turystyczną można podróżować za darmo.

32013 M

Podróżowanie pociągiem jest nie tylko wygodne, ale także ekologiczne

Fot.: Westend61/gettyimages

 

Najbardziej zaangażowani ekologicznie turyści mają możliwość policzenia jaki ślad węglowy zostawia ich podróż. Umożliwia to specjalny kalkulator umieszczony na stronie internetowej.

Co ważne oferta zrównoważonego wypoczynku, wbrew pozorom nie ogranicza się do głębokiej prowincji, parków narodowych czy małych miasteczek. Obejmuje ona również duże, niemieckie miasta. Dzięki temu również zwolennicy wypoczynku w takich miejscach, czy uprawiający city break mogą pozostać w zgodzie ze środowiskiem.

Niewątpliwie Niemiecka oferta pokazuje jak będzie wyglądała turystyka w przyszłości, przyszłości wcale nie odległej. Chcąc zachować nasz świat w dobrym stanie musimy zmienić sposób korzystania z niego. Jak widać na przykładzie Niemiec, zmiana ta nie musi oznaczać rezygnacji z turystyki. Do tego może wręcz zaoferować nam zupełnie nowe wrażenia.

Bogactwo i różnorodność są pociągające również dla turystów nieprzekonanych do aspektu ekologicznego. Wypoczywając w ramach zrównoważonej turystyki w Niemczech po prostu każdy może poczuć się dobrze #Feel Good!

 

ECOCAMPING - system zarządzania zrównoważonym rozwojem w zakresie ochrony środowiska i przyrody, bezpieczeństwa i jakości na kempingach.

 

BIO HOTELS - obiekt używa w 100 proc. ekologicznej żywności i napojów na ściśle określonych warunkach i używa wyłącznie certyfikowanych kosmetyków ekologicznych. Zrównoważone zarządzanie, lokalne zakupy oraz przyjazne dla środowiska obiegi energii i odpadów są obowiązkowe dla wszystkich obiektów z tym znakiem. BIO HOTELE rozpoczęły ocenę śladu węglowego już w 2010 r. i obecnie osiągają średnią wartość 7,5 kg na nocleg jednego gościa i wciąż pracują nad zmniejszeniem emisji.

 

Certified Green Hotel – certyfikat przyznawany hotelom w różnych krajach europejskich za skuteczne zarządzanie środowiskiem i działania odpowiedzialne społecznie.Lista przykładowych kryteriów niezbędnych do uzyskania certyfikatów:

Energooszczędne rozwiązania

Wykorzystanie energii odnawialnej

Kuchnia sezonowa i regionalna

Współpraca z lokalnymi dostawcami i usługodawcami

Stosowanie przyjaznych dla środowiska i zdrowych materiałów

Regularne audyty kontrolne potwierdzające standardy

Artykuł powstał w ramach kampanii FeelGood
Więcej informacji na stronie: https://www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html

DZT L

 


Komunikaty Branżowe

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail