badania rynku

Zagraniczne wakacje polaków - lato 2022

2022-09-06

Preferencje wyjazdowe Polaków są stałe. Ulubione kierunki wypoczynku z biurami podróży to: Turcja, Grecja i ex aequo Bułgaria i Egipt. Do tego drożej i jak zwykle najchętniej all inclusive. Takie są wnioski z raportu „Zagraniczne wakacje Polaków 2022”.

 europe 1264062 1920

Raport został Przygotowany prz4ez Polska Izbę Turystyki we współpracy z Travelplanet.pl, wakacje.pl i fly.pl.

Jakie wnioski z raportu? Mniejszy niż przed pandemią poziom wczesnych rezerwacji i boom zakupowy w środku sezonu, po tradycyjnie wyższych cenach, a także wybór kierunków oferujących hotele o wyższym standardzie – te czynniki znalazły odzwierciedlenie w kosztach rezerwacji i pojedynczej imprezy.

O ile sezon 2022 upływa pod znakiem odbudowy sektora turystycznego, to należy pamiętać, że w pierwszych miesiącach tego roku wciąż obowiązywały obostrzenia związane z COVID-19. Niepewność klientów pogłębiła wojna w Ukrainie, a później inflacja. Jednak już od drugiego kwartału br. widoczny był szybki wzrost rezerwacji, który przełożył się na dobre wyniki sezonu wakacyjnego 2022.

Nie zmieniła się pierwsza dziesiątka ulubionych destynacji Polaków, choć nastąpiły roszady. O ile po wieloletniej dominacji Grecji, w ubiegłym sezonie Turcja wyprzedziła ją o włos, to obecnie przewaga jest już bardzo wyraźna. Dotychczas Turcja była bardzo konkurencyjna wobec Grecji cenowo i wręcz bezkonkurencyjna w kategorii wypoczynku pod znakiem pięciu gwiazdek i wersji all inclusive. Od tego sezonu do Turcji turyści docierają równie łatwo jak do Grecji – na dowód osobisty a nie paszport
z wizą.

Pierwszą trójkę zamyka ex aequo Bułgaria i Egipt (po 8,8%). Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania, Tunezja (która znacząco poprawiła swój wynik), Albania, Chorwacja, Polska i Cypr.
W przypadku Polski warto zwrócić uwagę, że jej wynik nie jest tak dobry jak rok temu. Oferta krajowa nie sprzedaje się już tak dobrze jak w ubiegłym roku, jest droga – to skutek inflacji, należącej do jednej z najwyższych w Europie – ale także zniknął ważny powód, dla którego klienci po krajowe wakacje kierowali się do agenta turystycznego a nie bezpośrednio do hotelu: w tym sezonie nie było realnej groźby nagłego zamknięcia hotelu. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowały się Włochy, które odrabiają straty. Włoskie wakacje były statystycznie tańsze od wypoczynku w Turcji, Grecji czy Hiszpanii. Nie należy też zapominać, że Włochy to kierunek z zauważalnym udziałem wakacji
z dojazdem własnym oraz autokarowych wycieczek objazdowych, co również wpływa na przeciętną cenę wakacji w tym kraju.

Do najpopularniejszych regionów należały w tym sezonie Riwiera Turecka, Hurghada, Słoneczny Brzeg i wyspy greckie: Kreta, Rodos, Korfu. Swoją pozycję w rankingu poprawiły egipskie kurorty, co odzwierciedla wysoką pozycję tego kierunku – Hurghada i Mars Alam. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Monastir.

Wysoki sezon nieodmiennie przypada na miesiące letnie – najwięcej wyjazdów zaplanowanych było na lipiec i sierpień – choć znacząco wzrosła liczba wyjazdów w czerwcu 2022 r. Czerwcowy wynik (26,5%)  zbliżony jest do danych za sierpień (należy pamiętać, że dane obejmują okres rezerwacji bez ostatniego tygodnia tego miesiąca). Równie dobrze zapowiada się wrzesień, ponieważ ceny ofert są znacznie atrakcyjniejsze. Należy także pamiętać, że dane dotyczące września nie są pełne, jako że raport obejmuje rezerwacje złożone do 20 sierpnia tego roku.

Prawie 80% rezerwacji to hotele 5- i 4-gwiazdkowe i wzrosty – choć niewielkie – zauważalne są w obu tych segmentach (dane dot. zakwaterowania pochodzą od Travelplanet.pl i Fly.pl). W tym roku
w raporcie przyjęto nieco inne kategorie dot. długości pobytu, dzięki czemu wyraźnie widać, że najpopularniejsze są wyjazdy 7-8-dniowe (wybiera je 73,1% turystów wyjeżdżających z biurami podróży), dłuższe (do 14 dni) mają udział sięgający 20%, najrzadziej natomiast w sezonie letnim Polacy decydują się na wyjazdy krótsze – tylko 7,3%.

Szczegółowe omówienie raportu wraz z komentarzami ekspertów ukarze się w najbliższym numerze Rynku Turystycznego.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail